Trwa Światowy tydzień wiedzy o antybiotykach (13-19 listopada). Organizacja CIWF Polska przypomina z tej okazji jak wygląda sytuacja w Polsce i jak niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia jest nadużywanie antybiotyków w hodowli zwierząt.
„Walka bez leków niemożliwa do wygrania. Superbakterie coraz bardziej niebezpieczne. Musimy działać już teraz!” – ostrzega fundacja CIWF Polska w ramach trwającego właśnie Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Organizacja podkreśla niebezpieczeństwo wynikające z rosnącej oporności bakterii na antybiotyki i apeluje do polskiego Ministra Rolnictwa i Ministra Zdrowia o podjęcie natychmiastowych działań w kwestii nadużywania antybiotyków w rolnictwie. W celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na ten problem CIWF Polska, ProVeg i Fundacja Wiemy Co Jemy wspólnie połączyły siły w kampanii Ratujmy Nasze Antybiotyki.
Krótki animowany film pokazuje zagrożenia, jakie płyną dla ludzkiego zdrowia z powodu nadużywania antybiotyków w hodowli zwierząt. Zawiera także link do apelu skierowanego do polskich ministrów o podjęcie zdecydowanych działań służących ochronie naszych antybiotyków: poparcie propozycji ogólnoeuropejskiego zakazu masowego profilaktycznego podawania antybiotyków zwierzętom hodowlanym, a także znacznego ograniczenia stosowania w rolnictwie antybiotyków zaklasyfikowanych przez Światową Organizację Zdrowia, jako „ostatniej szansy”. W marcu 2016 r. europosłowie zagłosowali za zakazem rutynowego stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt. Ta propozycja może zmienić także rolnictwo w Polsce na lepsze.
SYTUACJA W POLSCE
- Polska zajmuje niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi)
- 60% wszystkich antybiotyków stosowanych jest w hodowli zwierząt
- W ciągu 3 lat (2011-2014) zużycie antybiotyków w rolnictwie wzrosło o 23%
- Prawie 600 ton antybiotyków podano zwierzętom hodowlanym w 2015 r.
- Zwierzętom podaje się średnio 3 razy więcej antybiotyków, niż wynosi zalecana bezpieczna dawka (140,8 mg leków na kg masy ciała zwierzęcia, podczas gdy maksymalna bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 mg/kg).
Dane opublikowane przez Europejską Agencję Leków pokazują, że stosowanie antybiotyków w całej Europie jest ponad dwukrotnie wyższe u zwierząt, niż u ludzi. Co gorsze, w europejskich gospodarstwach ponad 91% antybiotyków podawanych jest zwierzętom masowo, w paszy lub w wodzie pitnej, najczęściej w przemysłowej hodowli świń i drobiu.
Petycja oraz więcej informacji: www.ciwf.pl/antybiotyki
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
28.05.2024
Jak ruchem zmieniać umysł?
-
26.05.2024
Pod opieką ropuchy
-
24.05.2024
Kintsugi — sztuka sklejania człowieka
-
06.05.2024
Truskawki to ulubione owoce Polaków
-
01.05.2024
Praca jest dla nas źródłem stresu