Czarnoskórzy mężczyźni popełniają wiele przestępstw, mają niskie IQ, są nosicielami HIV, nie powinni spotykać się z białymi kobietami. Między innymi takie rozwinięcia haseł proponowane są użytkownikom wyszukiwarki Google, dzięki funkcji auto-uzupełnienia wpisywanych fraz: „black men are” („czarnoskórzy mężczyźni są”) „black men have” („czarnoskórzy mężczyźni mają”) „black men should” („czarnoskórzy mężczyźni powinni”), „why do black men” („dlaczego czarnoskórzy mężczyźni”). Inicjatorzy akcji podpisali plakaty zdaniem „You’re wrong, Google. Combating racism requires reflection on channels that can poison your mind and judgement.” („Mylisz się, Google. Zwalczanie rasizmu wymaga zastanowienia się nad kanałami, które mogą zatruć twój umysł i osąd”) Należy jednak pamiętać, że takie rozwinięcia wynikają z tego, ze są to najczęściej wyszukiwane przez użytkowników frazy.
Po sukcesie kampanii na rzecz praw kobiet przeprowadzonej we wrześniu na zlecenie Jednostki Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Wzmacniania Pozycji Kobiet (UN Women) podobną kreację wykorzystała tym razem Australijska Komisja Praw Człowieka (Australian Human Rights Commission) w swojej kampanii „Racism. It stops with me” („Rasizm. To zatrzymuje się ze mną”). Kreację przygotował Andrei Ivascu.
Mimo że różnorodność kulturowa jest częścią australijskiej tożsamości narodowej, wciąż bardzo wielu mieszkańców tego kraju regularnie doświadcza przejawów rasizmu, we wszelkich możliwych formach, jak np. wyzwiska, naśmiewanie się, komentarze w internecie. Jeden na dwudziestu Australijczyków przyznaje, że stał się ofiarą napaści fizycznej na tle rasowym. Rasizm jest krzywdzący nie tylko dla jednostek i grup, ale też przynosi negatywne konsekwencje całemu państwu, gdyż ogranicza aktywność społeczną i gospodarczą ludzi.
Do głównych celów kampanii należy po pierwsze zapewnienie, że więcej Australijczyków będzie postrzegać rasizm jako niemożliwy do zaakceptowania w ich społeczności. Po drugie twórcy kampanii chcą przekazać Australijczykom narzędzia i środki, dzięki którym będą oni mogli podjąć działania przeciwko rasizmowi. Po trzecie ważne jest by umożliwić jednostkom i organizacjom zapobieganie i odpowiadanie na przejawy rasizmu bez wahania.
Joanna Ćwiertnia
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
29.09.2023
Do ostatniego okruszka
-
26.09.2023
Mocniejsi niż głód
-
21.09.2023
Gdzie jest sęp?
-
20.09.2023
Na wojnę tak, poza tym – nie
-
20.09.2023
Zanim to się stanie
-
19.09.2023
Dach nad głową