Fani Misia Uszatka, Koralgola czy Bolka i Lolka mają już miejsce, gdzie mogą przenieść się w świat zabawek i dobranocek. W Rzeszowie 22 marca otworzono Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Dotychczas muzeum działało w przestrzeni wirtualnej. Część kolekcji była prezentowana na stronie internetowej www.muzeumdobranocek.pl od ponad trzech lat.
Na kolekcję Muzeum Dobranocek składa się zbiór ok. 2,5 tys. przedmiotów związanych tematycznie z dobranockami. Wśród nich można znaleźć opakowania po gumach balonowych „Bolek i Lolek”, batonikach „Maja”, „Ptyś”, „Wilk i Zając”, jogurtach, cukierkach, itp. Są również artykuły spożywcze i kosmetyczne zachowane w stanie nienaruszonym, zarówno opakowanie jak i oryginalna zawartość – Miód sztuczny „Maja”, olejek „Jacek i Agatka”, mydełka „Jacek i Agatka”, „Ptyś”, „Gąska Balbinka” – niektóre z nich mają już po prawie 40 lat.
W Muzeum są także przedmioty wyjątkowe, stanowiące ozdobę kolekcji. Do nich zaliczyć można oryginalne lalki z filmów kukiełkowych:
– „Miś Colargol na Dzikim Zachodzie” – Miś Colargol, Kruk, Szczur Hektor;
– „Miś Uszatek” – Miś Uszatek (jeden z kilku zachowanych w Polsce), Króliczki;
– „Plastusiowy pamiętnik” – Plastuś.
oryginalne folie z kadrami z filmów animowanych:
– „Bolek i Lolek”;
– „Reksio”;
– „Porwanie Baltazara Gąbki”;
– „Miś Kudłatek” i inne.
Na kolekcję składają się także liczne zabawki, gry planszowe, losowe, zręcznościowe, karty, gry komputerowe, puzzle, książki, komiksy, roczniki czasopism, programy teatralne, plakaty kinowe i afisze teatralne, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, wiele modeli projektorów do wyświetlania przezroczy.
Miłośnicy filatelistyki mogą obejrzeć znaczki, stemple pocztowe, kartki pocztowe z kadrami z filmów, filmy 8 mm. W muzeum można również zobaczyć przedmioty codziennego użytku jak zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne oraz prace plastyczne wykonane różnymi technikami, inspirowanymi dobranockami, proporczyki i wiele wiele innych rzeczy.
Kolekcja powstawała na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a jej początek dały osobiste pamiątki z dzieciństwa, autora zbioru, Wojciecha Jamy. W ub. roku przekazał on swoją kolekcję Miastu Rzeszów. 24 stycznia 2008 roku w Ratuszu miejskim podpisano akt notarialny, przekazujący prawa do kolekcji, a kilka dni później, w dniu 29 stycznia Rada Miasta jednogłośnie powołała do życia Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Muzeum Dobranocek czynne jest od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 15.30 oraz w sobotę i w niedzielę w godzinach 9.00 – 16.30. Oficjalna strona Muzeum www.muzeumdobranocek.com.pl
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
07.01.2025
Mattel dostosowuje swoje gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
30.11.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia