Po ofiarach ludobójstwa w Rwandzie, Kongu, Sudanie, Birmie i wielu innych miejscach na świecie nie pozostał żaden ślad. Aby ocalić ich losy od zapomnienia powstał projekt „One Milion Bones”. Z inicjatywy artystki Naomi Natale, do której wkrótce dołączyli inni, na całym świecie zaczęto tworzyć ręcznie robione kości, które symbolizują pomordowanych. Celem akcji jest osiągnięcie liczby miliona sztucznych dłoni, ramion, stóp, które zebrane razem utworzą szpaler pamięci w waszyngtońskim parku National Mall rozciągającym się od pomnika Waszyngtona po Kapitol Stanów Zjednoczonych.
Wizja namacalnego symbolu śmierci niewinnych ludzi, w jednym z najsłynniejszych miejsc Ameryki pobudza do działania tysiące zaangażowanych w projekt. Poświęcają swój czas na konstruowanie sztucznych kości z drewna, papieru, taśmy, kleju i wszelkich innych dostępnych materiałów oraz uczą tej sztuki innych, dzięki czemu powstają kolejne kości przemawiające w imieniu kolejnych anonimowych ofiar ludobójstwa.
Autorzy projektu przewidzieli, że zrobienie kości, do złudzenia przypominającej prawdziwą może okazać trudne, dlatego zamiast robić kość własnoręcznie można przekazać datek aby ktoś inny zbudował ją w imieniu zainteresowanego. Można również stać się gospodarzem przyjęcia, którego uczestnicy będą kości budować. O wszystkich opcjach uczestnictwa w tym niezwykłym projekcie informuje strona www.onemillionbones.org. Znajdują się tu informacje zarówno o akcjach tworzenia kości, jak i szczegółowe dane o wojnach toczących się na świecie, w wyniku których do ogromnej liczby ofiar dołączają następne.
Duże wrażenie robią zdjęcia (umieszczone obok) dokumentujące pierwszy etap realizacji projektu. 27 sierpnia 2011 roku dwustu ubranych na biało wolontariuszy ułożyło na ulicach Albuquerque – największego miasta w stanie Nowy Meksyk – 50000 sztucznych kości, aby uczcić pamięć ofiar ludobójstwa na świecie.
Jeżeli organizatorom powiedzie się plan ułożenia miliona kości u stóp Kapitolu, co przewidziano na wiosnę 2013 roku, trudno sobie wyobrazić, aby obraz ten nie poruszył opinii publicznej, polityków oraz zwykłych ludzi, prowokując do refleksji nad problemem masowego ludobójstwa i wspomnień o pomordowanych.
T. Karwat-Seko
Nazwa projektu:
One Milion Bones
Zasięg (kraj/kraje):
Stany Zjednoczone
Autorzy:
Naomi Natale
Data:
09/2010
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie