4 lutego, młodzież z blisko 300 miast ruszyła do walki z rakiem. W Dniu Hakowicza, w którym przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zachęcali Polaków do regularnych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego. Akcja została zorganizowana w ramach V edycji programu „Mam Haka na Raka”. Jej celem było dotarcie do jak największej liczby osób z przekazem, że wcześnie wykryta choroba nowotworowa daje szansę na całkowite wyleczenie. Happeningi, marsze, koncerty czy flash moby – to tylko przykłady działań organizowanych tego dnia w całej Polsce. Uczniowie rozdawali ulotki dotyczące profilaktyki nowotworu jelita grubego oraz zbierali podpisy pod deklaracją „Zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”. Organizowali ponadto zbiórki materiałów papierniczych, które zostaną następnie przekazane placówkom społecznym.
– Młodzież dzięki swojemu zaangażowaniu w działania edukacyjne ma szansę dotrzeć z informacją
o bezpłatnych badaniach do szerokiej grupy odbiorców. W Dniu Hakowicza uczniowie informowali także o bezpłatnych konsultacjach i badaniach profilaktycznych w wybranych placówkach onkologicznych. Wszyscy, którzy chcieli z nich skorzystać otrzymali ulotkę z adresem placówki, która w danym regionie uczestniczy w akcji Dzień Drzwi Otwartych – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.
– W Polsce co godzinę na raka jelita grubego umiera 1 osoba. Świadomość dostępnej profilaktyki tego nowotworu jest bardzo niska. Akcje młodzieży przeprowadzone podczas Dnia Hakowicza dają szansę na uzmysłowienie Polakom, jak ważne jest korzystanie z badań profilaktycznych, a ich nagłośnienie w mediach pozwala na przełamanie pewnego kulturowego tabu i podjęcie trudnego tematu, jakim dla każdego z nas jest rak jelita grubego. – mówi Jerzy Toczyski Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Dzień Hakowicza organizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”, którego celem jest zaangażowanie młodzieży w proces edukacyjny związany z profilaktyką nowotworową. Głównym zadaniem postawionym przed młodymi ludźmi jest zorganizowanie działań lokalnych oraz zaprojektowanie kampanii społecznej. W V edycji programu biorą udział 742 zespoły, czyli ok. 3710 uczniów.
Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym firma GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A.
Portal kampaniespołeczne.pl jest jednym z patronów medialnych programu.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
27.11.2023
Rusza 23. MFF Watch Docs — start w najbliższy piątek
-
23.11.2023
„Sernik z kamieniami” już w sprzedaży!
-
20.11.2023
Po raz dziesiąty Mosznowładcy zapuszczają wąsy i badają mężczyzn w całej Polsce
-
15.11.2023
Zapraszamy na webinar dla mediów – jak nie stygmatyzować osób w kryzysie psychicznym
-
27.10.2023
„Tęczowy Piątek” pod patronatem Wysokieobcasy.pl i Wyborcza.pl
-
25.10.2023
Lidl i WWF Polska łączą siły na rzecz odtworzenia krajobrazu rolniczego w Polsce