Klocki LEGO Braille Bricks trafią do dzieci z niepełnosprawnością wzroku w Czechach, Węgrzech i Polsce. Ich celem jest wsparcie nauki alfabetu Braille’a w sposób dostępny, angażujący i przyjemny – poprzez zabawę. Od momentu uruchomienia projektu w 2020 roku, zestawy są już dostępne w 35 krajach i wykorzystywane przez ponad 54 000 wykwalifikowanych terapeutów, nauczycieli i innych specjalistów.
Jak to wygląda w praktyce? LEGO Braille Bricks to specjalnie zaprojektowane klocki LEGO z wypustkami odpowiadającymi literom, cyfrom i symbolom alfabetu Braille’a. Każdy klocek posiada również nadrukowany znak, dzięki czemu zestawu mogą wspólnie używać dzieci niewidome oraz widzący nauczyciele, rówieśnicy czy członkowie rodziny. Zestawom edukacyjnym towarzyszy również program pedagogiczny wykorzystujący ideę nauki poprzez zabawę i zawierający inspiracje dla nauczycieli do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem klocków.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, aż 19 milionów dzieci na świecie żyje z niepełnosprawnością wzrokową, z czego 1,4 miliona ma nieodwracalną utratę wzroku. Fundacja LEGO podkreśla, że każdy ma prawo do edukacji i zabawy – niezależnie od poziomu sprawności. Z tego powodu zestawy LEGO Braille Bricks są dystrybuowane bezpłatnie do wybranych szkół, instytucji i organizacji wspierających dzieci z dysfunkcją wzroku. W tym zakresie Fundacja LEGO współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych.
Szkoły i instytucje zainteresowane otrzymaniem zestawów mogą znaleźć więcej informacji na stronie www.LEGOBrailleBricks.com.
oprac. Karolina Sendal
zobacz także
-
20.06.2025Wydarzenia
AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca
-
16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR
Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja
-
13.06.2025Wydarzenia
Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać
-
12.06.2025Kampanie
Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?
-
11.06.2025Kreacje / printy
Po stronie mocy korników
-
10.06.2025Kreacje / printy
Dostrój się do drogi