Fundacja SYNAPSIS apeluje do rodziców dzieci przed trzecim rokiem życia, aby poświęcili 15 minut na wykonanie prostego badania przesiewowego w kierunku autyzmu.
Na www.badabada.pl znajdziemy przede wszystkim test M-CHAT-R, który został stworzony w celu oceny ryzyka wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu – tłumaczy Marek Łyskawa, koordynator „Badabada” Programu Wczesnego Wykrywania Autyzmu. – Narzędzie to, przeznaczone jest dla dzieci od 16 do 30 miesiąca życia, a co najważniejsze rodzic może skorzystać z niego samodzielnie. Na stronie rodzice znajdą także wskazówki dotyczące sposobu monitorowania rozwoju niemowląt do 6 miesiąca życia, pomoce do zabawy z dziećmi, czy książki na temat ich rozwoju.
Zdaniem Agaty Bujnik, kierowniczki zespołu diagnostyczno-konsultacyjnego „Badabada”, wakacje to doskonała okazja do monitorowania rozwoju dziecka pod kątem jego umiejętności, a także trudności. Jedną z ważnych umiejętności, które należy obserwować, jest dzielenie wspólnego pola uwagi. – Dziecko w wieku 12 miesięcy na pytanie typu „gdzie jest piesek?” powinno wskazać wzrokiem lub palcem siedzącego obok czworonoga. W czasie odwiedzania nowych miejsc dzieci również dzielą się zainteresowaniem wskazując zauważone przedmioty, nawet te znajdujące się w większej odległości lub dla nich niedostępne (np.: pokazują zwierzęta, płynący statek, latawiec na niebie). Ważne jest obserwowanie, czy dziecko potrafi pokazać palcem przedmiot, który go zainteresował i czy przenosi wzrok z obiektu na osobę, której pokazuje ten obiekt, sprawdzając czy ona również go widzi. Większość 30-miesięcznych maluchów powinno opanować już umiejętność wskazywania palcem obiektów swojego zainteresowania oraz słownego przywoływania uwagi rodzica i komentowania tego, co zauważyło. Brak lub wycofanie się z tych umiejętności powinno zaniepokoić rodziców i skłonić ich do konsultacji ze specjalistą.
W 2015 roku w ramach „Badabada” Fundacja SYNAPSIS przebadała ponad 4 200 dzieci. To niespełna 1 % populacji maluchów zagrożonych problemem, który ONZ uznał za równie groźny co rak, cukrzyca czy AIDS. Niestety, dla pozostałych ponad 44 tys.dzieci zagrożenie głęboką niepełnosprawnością wynikającą z późnej diagnozy jest bardzo realne. Problemem jest brak pieniędzy m.in. na popularyzacje istniejących badań przesiewowych.
W 2013 powstała kampania pod hasłem „Dziecko Ci nie powie, że ma autyzm”. Więcej na jej temat można przeczytać tutaj.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS