Kryzys klimatyczny na zdjęciach – wyjątkowa wystawa przy siedzibie PAP-u w Warszawie
„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” – tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata – walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można oglądać w Warszawie od 10 kwietnia.
Wystawa to efekt programu edukacyjnego pod kierunkiem wielokrotnie nagradzanych fotografów Kadira van Lohuizena i Esther Horvath, w którym wzięło udział jedenastu artystów. Uczestnicy warsztatów – autorzy z Czech, Węgier, Polski i Słowacji – stworzyli „wizualne opowieści” przedstawiające przyrodę wschodniej Europy.
– Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym projekcie fotograficznym na temat zagrożeń klimatycznych – podkreśla Katarzyna Liebrecht, product manager projektu w Polsce. – Dzięki współpracy z agencją NoorImages możemy zaprezentować efekty pracy fotografów z wielu krajów, w tym z Polski.
Za pomocą zdjęć twórcy zabierają nas w niezwykłą podróż: mamy możliwość śledzenia, jak odradzają się mokradła na Dunaju (w jednym z najbogatszych ekosystemów w Europie), przyglądamy się zniszczonym lasom w Czechach. Fotografie przedstawiają m.in. konsekwencje najbardziej intensywnej od ponad wieku suszy na Węgrzech, a także historię naukowców, których eksperymenty pomagają zrozumieć wpływ zmian klimatu na nasze życie.
– Kryzys klimatyczny to największe wyzwanie stojące przed ludzkością – mówi Stefano Carini, dyrektor kreatywny fundacji NOOR, współorganizatora wystawy. – To dzieje się właśnie teraz. Czujemy, że możemy odegrać rolę w sposobie, w jaki jest to pokazywane.
Wystawa została zorganizowana przy wsparciu ambasad Królestwa Niderlandów w czterech krajach: Słowacji, Czechach, Węgrzech i Polsce oraz dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Wyszehradzkiego. W przypadku polskiej edycji organizatorzy zdecydowali się na współpracę z Polską Agencją Prasową. – PAP to przede wszystkim agencja z wieloletnią tradycją, którą szanujemy z wielu powodów, m.in. dlatego, że współpracował z nią Ryszard Kapuściński, jeden z najwybitniejszych reporterów ubiegłego wieku – tłumaczy Stefano Carini.
W projekcie „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” wzięło udział troje artystów z Polski: Kinga Wrona, dr Rafał Siderski i Tomasz Stabiński. Wystawę można oglądać na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie, w dniach 10.04. – 02.06.2024.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
txt: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
11.01.2025
Jak organizować wydarzenia zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ESG?
-
10.01.2025
Literówka
-
10.01.2025
Zły Mikołaj
-
09.01.2025
Tradycyjna telewizja czy streaming? Przyszłość mediów w dobie platform cyfrowych
-
09.01.2025
1,5 mln nowych ryb trafiło do Odry
-
08.01.2025
Zastąpione przez plastik