Spreparowane węże w butelkach, zasuszone koniki morskie czy rogi nosorożca to nieliczne przykłady nielegalnych i opłaconych życiem zwierząt pamiątek z wakacji.
Turyści często przywożą pamiątki wykonane z gatunków zagrożonych wyginięciem. Często nie zdają sobie sprawę z tego, że aby taki souvenir mógł powstać, musiało zginąć co najmniej jedno, a często o wiele więcej egzotycznych zwierząt. Kupowanie takich pamiątek nie tylko przyczynia się do wymierania gatunków i napędzania nielegalnego handlu, może być także przyczyną poważnych kłopotów.
Problem przewożenia produktów wykonanych z gatunków chronionych jest tym większy, im więcej osób wyjeżdża do krajów Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej i Afryki. W samym 2007 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli w turystycznym bagażu ponad 3000 nielegalnych okazów, w tym: 248 żywych okazów zwierząt (m.in. kameleony, gekony, papugi, ptaszniki), 1562 produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, 105 kg koralowców oraz 4,75 kg rogów nosorożca. Ponadto regularnie zatrzymywane były wyroby skórzane z gadów (buty ze skóry pytona siatkowanego, torebki z warana), spreparowane węże w butelkach, skorupy żółwi morskich czy też zasuszone koniki morskie.
W lipcu ruszyła akcja informacyjna WWF pod hasłem „Nie przywoź pamiątek z egzotycznych zwierząt” skierowana do turystów. W pobliżu międzynarodowych lotnisk w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Katowicach i Wrocławiu zostały wywieszone billboardy z reklamami. Wśród podróżnych wyjeżdżających zagranicę dystrybuowane jest wydanie specjalne magazynu WWF „Żyjąca planeta”, poświęcone ostrzeganiu przed nieświadomym łamaniem prawa. Reklama ukazała sie też w prasie.
Szczegółowy wykaz wyrobów, których nie powinniśmy przywozić do Polski w zależności od miejsca do którego się wybieramy znajduje się na stronie internetowej www.wwf.pl/turysci
——
Zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy handel ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte Konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego handlu, zarówno żywymi okazami jak i wyrobami pochodnymi.
Przewożenie bez zezwoleń okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować konfiskatą okazów, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Nieświadomość podróżników i nieznajomość przepisów nie jest usprawiedliwieniem.
Nie należy kupować i przywozić:
* Koralowców
* Wyrobów z kości słoniowej, zębów hipopotama, rekina oraz kłów morsa
* Wyrobów z rogu nosorożca
* Portfeli, torebek, butów i innych wyrobów ze skór węży lub waranów
* Skór i produktów wykonanych z zebry, dzikich kotów i antylop
* Produktów tradycyjnej medycyny chińskiej
* Wyrobów wykonanych z żółwi morskich
* Storczyków i kaktusów
* Kolców jeżozwierza afrykańskiego
* Spreparowanych ptaków i motyli
* Spreparowanych węży w butelkach
* Ubrań z wełny wikunii i antylopy Chiru
* Zasuszonych koników morskich
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca