Rywalizację okaleczonych kobiet o protezę nogi pokazuje wystawa zdjęć towarzysząca kampanii PCK na rzecz zakazu min przeciwpiechotnych i broni kasetowej.
Miliony min wciąż pozostają w ziemi. Przeciętnie, co dwadzieścia minut ktoś staje się ich ofiarą. Czyli 500 osób w ciągu tygodnia.
Polska Kampania, której działania trwają od 2003 roku, jest częścią Światowej Kampanii na Rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych, w ramach której organizacje pozarządowe i Stowarzyszenia Krajowe Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca współdziałają dla całkowitej eliminacji min przeciwpiechotnych.
Głównym celem Kampanii jest nakłonienie polskiego rządu do ratyfikacji Konwencji Ottawskiej i przystąpienia do nowej konwencji regulującej stosowanie broni kasetowej. Polska podpisała Konwencję Ottawską (o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu) w 1997 r. wraz z innymi 121 państwami. Dotychczas Rząd RP nie ratyfikował Konwencji. Polska jest jedynym, obok Wysp Marshalla, pierwotnym sygnatariuszem Konwencji, któremu nie udało się dokonać ratyfikacji traktatu 10 lat po jego podpisaniu. Wszystkie państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Finlandii, oraz ogromna większość sąsiadów Polski, w tym Białoruś i Ukraina są stronami Konwencji.
Drugim celem kampanii jest szerzenie wiedzy dotyczącej problemu min przeciwpiechotnych i broni kasetowej na świecie wśród polskiego społeczeństwa.
Cierpienia jakie powodują są szczególnie okropne, a chirurdzy uznają rany nimi spowodowane za najgorsze ze wszystkich, z jakimi mają do czynienia podczas wojny. Są przyczyną dużo poważniejszych obrażeń niż te spowodowane inną bronią konwencjonalną, co zawdzięczają swojej konstrukcji.
Jeśli osoba nastąpi na zakopaną w ziemi minę przeciwpiechotną, detonacja najprawdopodobniej spowoduje oderwanie jednej lub obu nóg oraz wbicie się w mięśnie i dolne części ciała grudek ziemi, żwiru, trawy, metalowych i plastikowych fragmentów obudowy miny, fragmentów obuwia i roztrzaskanych kości. Jeśli wybuchnie przy przenoszeniu, może oderwać palce, dłonie, ręce i zranić części twarzy, brzucha czy klatki piersiowej.
Po II wojnie światowej Polska była najprawdopodobniej najbardziej "zaminowanym" krajem na świecie: ponad 80% terytorium Polski było zanieczyszczone minami oraz innymi niewybuchami. W okresie powojennym usunięto ponad 80 milionów min. Od 1945 r. miny pochłonęły życie ponad 4 000 Polskich cywilów oraz raniły kolejne 8 000. Do dnia dzisiejszego na terytorium Polski są znajdowane duże ilości min i innych niewypałów, które wciąż ranią i zabijają Polskich obywateli.
Pod hasłem "Każdy ma prawo być piękny" norweski reżyser i aktor, Morten Traavik, stworzył projekt fotograficzny, który ma na celu zwrócenie uwagi na problemy powodowane przez miny.
Na zdjęciach znajduje się 10 angolskich kobiet, które zostały okaleczone w wyniku eksplozji miny, każda reprezentująca swoją rodzinną prowincję, w jednym z najbardziej zagrożonych minami kraju na świecie, gdzie na każdego mieszkańca przypada więcej niż jedna mina. Wszystkie konkurują o główną nagrodę: nowoczesną protezę, wyprodukowaną przez najlepszą klinikę ortopedyczną w Norwegii.
Wystawa prezentowana będzie do końca roku w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Kielcach.
Więcej informacji na stronie kampanii: www.stop-minom.pck.org.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca