Prowokująca kampania „Profession: Volunteer” z września 2001 roku jest efektem współpracy United Nations Volunteers i marki Benetton, znanej z kontrowersyjnych reklam. Koncern po raz kolejny obszedł schematy.
William „Weazrock” Huezo, były członek gangu ulicznego z wytatuowanymi ramionami walczy przeciwko przemocy. Nelson, gwatemalski transwestyta, rozdaje prezerwatywy prostytutkom. Donna, dla której całym światem jest stepowanie, organizuje czas mieszkańcom domów starości. Młoda prawniczka walczy o przestrzeganie praw człowieka, uśmiechnięta starsza pani pilnuje porządku na plażach nudystów, a czarnowłosa Szwedka pomaga dzieciom ulicy. To tylko sześciu z kilku tysięcy wolontariuszy. Na reklamach Benetton pokazuje osoby z różną przeszłością, o innych kolorach skóry, pochodzące z rozmaitych zakątków świata. Łączy je jedna cecha: wrażliwość na krzywdę i cierpienie. Rok 2001 ogłoszono Rokiem Wolontariuszy, a jego główne obchody przypadły na 5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.
United Nations Volunteers to działający od 30 lat program ONZ, a jego celem jest nadzorowanie akcji organizowanych przez wolontariuszy, nagłaśnianie przedsięwzięć, w których biorą udział i propagowanie idei bezinteresownej pomocy. Benetton i ONZ rozpoczęły współpracę w 1996r. kampanią z okazji pierwszego Światowego Szczytu FAO poświęconego problemowi głodu w krajach wysokorozwiniętych. Rok później znów połączyły swoje siły, tym razem organizując kampanię z okazji 50. rocznicy ogłoszenia Deklaracji Praw Człowieka. I wreszcie w 2001 r. zajęły się wolontariatem.
Zdjęcia do kampanii stworzył James Mollison. Wspólną akcję Benettonu i UNV adresowano do mieszkańców Europy, Stanów Zjednoczonych, Ameryki Południowej i Dalekiego Wschodu. Plakaty zawisły na billboardach w stolicach większych krajów oraz drukowane były w gazetach, tygodnikach i magazynach.
Jednostka ONZ z siedzibą w niemieckim Bonn oszacowała w 2000 roku, że każdego roku w bezinteresowną pomoc angażuje się około 5 tysięcy osób. Dane zebrane w 9 europejskich krajach wskazują, że wolontariusze wykonują około dwóch milionów prac. Angażują się w przedsięwzięcia kulturalne, oświatowe, pomagają dzieciom, osobom starszym, niepełnosprawnym, uzależnionym, dbają o środowisko naturalne czy opiekują się chorymi. W Niemczech wolontariusze powyżej 14 roku życia stanowią 34% społeczeństwa – 22 miliony osób. W Stanach Zjednoczonych ich praca warta jest 225 miliardów dolarów rocznie.
J. Mentel
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
29.09.2023
Do ostatniego okruszka
-
27.09.2023
Kto to…
-
26.09.2023
Mocniejsi niż głód
-
21.09.2023
Gdzie jest sęp?
-
20.09.2023
Na wojnę tak, poza tym – nie
-
20.09.2023
Zanim to się stanie