Codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków.
Fundacja Arka, we współpracy z fundacją Nasza Ziemia, prowadzi nową edycję kampanii "Kochasz dzieci, nie pal śmieci". Akcja jest częścią kampanii "Nie trujcie". Celem kampanii jest jest zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa, wynikające ze spalania śmieci w gospodarstwach domowych – taki sposób palenia śmieci jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo za czyn ten grozi grzywna w wysokości 5.000 zł.
Według danych Komisji Europejskej prawie 3 miliony osób na świecie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Około 25–33% ogólnej liczby zachorowań powodowanych jest przez czynniki związane z zanieczyszczeniem środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia w 2004 roku przedstawiła raport dotyczący sytuacji zdrowia i środowiska w Europie na początku XXI wieku. Wynika z niego, w 115 miastach Unii Europejskiej narażenie na przynajmniej jedną z substancji powodujących skażenie powietrza przekracza określone przez WHO normy.
Z raportu Komisji Euroejskiej wynika, że codziennie na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera ponad 76 Polaków. Co dziesiąta osoba umierająca z powodu zanieczyszczonego powietrza w Unii Europejskiej pochodzi z Polski.
Podczas spalania śmieci emitujemy do atmosfery szkodliwe substancje:
– pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
– tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,
– tlenek azotu – powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.
Dym zawiera jeszcze dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami. Spalanie śmieci jest również źródłem gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie.
Paląc śmieci zanieczyszczamy nie tylko powietrze, ale także glebę, niszczymy cenne surowce, które mogą zostać poddane recyklingowi.
W ramach kampanii fundacja Arka prowadzi warsztaty w szkołach. Uczestnicy m.in. rozmawiają na temat zagrożeń ekologicznych szczególnie związanych z gospodarką odpadami. Oprócz warsztatów zaplanowane także wystawy, produkcję filmu informującego o szkodliwości palenia śmieci oraz liczne wydawnictwa.
Kampania jest realizowana przy wsparciu środków Unii Europejskiej. Wspiera ją także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Fundacja Ekologiczna Arka powstała w 2005 roku. Jej głównym zadaniem jest edukacja ekologiczna. Realizuje różne programy i przedsięwzięcia ekologiczne. W 2006 r. zorganizowała kampanię pod hasłem „Nie trujcie!”, zorganizowała także już trzy razy Dzień Czystego Powietrza.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca