Kobiety są wybierane na stanowiska kierownicze wówczas, gdy funkcje te wiążą się ze szczególnym ryzykiem niepowodzenia. To wnioski z badań psycholog, dr Michelle Ryan, która opublikowała je na łamach kwartalnika „Psychology of Women Quarterly”, zajmującego się tematyką feministyczną.
Dr Ryan przeanalizowała dane na temat kandydatur do parlamentu brytyjskiego w 2005 roku. Stwierdziła przy tym, że kandydatki Partii Konserwatywnej wysuwane były na miejsca, na których pozycja przeciwników z Partii Pracy była tak ugruntowana, że praktycznie kandydatki były na starcie pozbawione szans na wygraną.
Eksperyment psychologiczny, który przeprowadziła dr Ryan wśród studentów nauk politycznych potwierdził ten mechanizm. Eksperyment miał formę gry, w której studenci przeprowadzali wybory. Ich „kandydat” ubiegał się o miejsce łatwe do zdobycia (bo już obsadzone przez ich partię) lub ryzykowne (znajdujące się w rękach silnej opozycji).
Okazało się, że w sytuacji, gdy wygrana w wyborach wydawała się sprawą prostą, studenci wysuwali mężczyznę jako kandydata. Natomiast na nominację na stanowiska, gdzie ryzyko porażki było duże, większe szanse miały kobiety.
– Dyskryminacja ze względu na płeć w polityce może być subtelna i trudna do zauważenia – mówi dr Ryan, cytowana w serwisie Eurekalert. – Kobiety w dalszym ciągu nie są wystarczająco reprezentowane na stanowiskach politycznych, często stawiane są też przed nimi trudniejsze zadania polityczne, niż przed mężczyznami -dodaje dr Ryan. Parafrazując wyrażenie „szklany sufit”, używane dla określenia ograniczenia awansu zawodowego kobiet, opisała tę sytuację, jako „szklany klif”.
PAP
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach
-
29.04.2022
Polonez na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
-
28.04.2022
Saype przy wsparciu Lavazzy stworzył gigantyczne dzieło w sercu Wenecji
-
27.04.2022
Na Disney Channel rusza pasmo w polskim języku migowym (PJM)