„Woda nie jest produktem handlowym takim, jak każdy inny, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie” – to fragment Ramowej Dyrektywny Wodnej przyjętej przez Polskę. Wbrew niej, 674 małe elektrownie wodne działające w Polsce, zamieniają rzeki w stawy przepływowe ze wszystkimi tego katastrofalnymi konsekwencjami nie tylko 'dla przyrody’ – dla ludzi także. W skali kraju produkują tylko ok. 0,49% ilości prądu. Klub Gaja przypomina, że rząd może wydać moratorium na budowę małych elektrowni wodnych tak, jak zrobiono to w Szwecji i Hiszpanii. Większość krajów europejskich wycofało się nie tylko z budowy małych elektrowni wodnych, ale także burzy już istniejące, nawet te kilkunastometrowe.
Klub Gaja zorganizował wyprawę do Ministerstwa Środowiska (w składzie Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja – w przebraniu Złotej Rybki, Jacek Kolendowicz – redaktora naczelnego „Wędkarskiego Świata” i Przemysław Nawrocki z WWF), by zaapelować o uregulowanie kwestii kłopotliwych elektrowni wodnych. W imieniu ministra Macieja Nowickiego petycję przyjął wiceminister środowiska – Janusz Zaleski, który zapewnił, że ministerstwo podziela zdanie, iż budowa małych elektrowni wodnych nie jest dobrym rozwiązaniem i chce przed kolejnymi takimi inwestycjami uchronić polskie rzeki, czego przykładem jest wstrzymanie pozwoleń na budowę małych elektrowni wodnych na Dunajcu.
Spotkanie w ministerstwie i wagę problemu wzmocniło zaangażowanie i poparcie społeczne. W kilkunastu miastach Polski odbyły się happeningi, otwarte spotkania, akcje informacyjne. W Krakowie na Rynku Głównym pod pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza zebrało się 120 osób.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS