Choć mózgi ludzi są przystosowane do mówienia prawdy, dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia – informuje „New Scientist”.
Badania obrazowe mózgu pokazały, że wykazuje on znacznie większą aktywność podczas kłamania niż mówienia prawdy – co jest szczególnie widoczne w przypadku kory przedczołowej. Sugeruje to, że kłamstwo wymaga dodatkowej kontroli i wysiłku związanego z powstrzymywaniem się od powiedzenia prawdy. Kłamstwo zabiera także więcej czasu niż prawda.
Zespół Bruno Verschuere z uniwersytetu w Gandawie zajął się badaniem nad skuteczniejszym łgarstwem. W eksperymentach wzięły udział trzy grupy studentów. Najpierw poproszono ich o pisemny raport dotyczący codziennych czynności. Następnie każdego pytano o te czynności, prosząc by powiedzieli prawdę lub by skłamali. Pytania były przeplatane „wypełniającymi” pytaniami dotyczącymi nowego tematu.
Jedną grupę zawsze proszono o prawdziwe odpowiedzi na „wypełniające” pytania, druga musiała kłamać, zaś trzecia grupa miała kłamać równie często, co mówić prawdę. Okazało się, że osoby często kłamiące nabrały w tym wprawy – fałszywych odpowiedzi udzielały równie łatwo, co prawdziwych.
Zdaniem ekspertów, u osób często kłamiących – na przykład patologicznych kłamców czy psychopatów – badanie detektorem kłamstw może nie być miarodajne. Pomocne mogłoby być przeplatanie zasadniczych pytań podczas badania prostymi pytaniami, na które odpowiedź jest oczywista.
PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS