Klub Gaja zorganizował konkurs „Dzikie poznajemy i … jemy”. Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby pełnoletnie do nadsyłania swoich autorskich przepisów kulinarnych (preferowane są przepisy wegetariańskie i wegańskie) na przetwory – soki, nalewki, dżemy lub inne dania i słodycze z wykorzystaniem produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zaroślach śródpolnych takich jak czarny bez, dereń, dzika róża, jarzębina, tarnina, lipa, klon i inne.
Z nadesłanych przepisów, uwzględniających co najmniej jeden produkt pochodzący z dziko rosnących drzew i krzewów śródpolnych, wyłonieni zostaną laureaci, których autorskie receptury zostaną opublikowane w broszurze „Dzikie poznajemy i.. jemy”. Na autora najbardziej oryginalnego przepisu czeka dodatkowa nagroda – udział w kursie etnobotanicznym. Wszyscy laureaci otrzymają także nagrody książkowe z dziedziny objętej tematem konkursu.
Kwiaty czarnego bzu, młode liście buka czy kiszony dereń są tak smaczne, że nie mogę się nadziwić iż nie jemy ich na co dzień. Takich smakołyków wokół nas jest wiele. Dlatego konkurs jest dla nas możliwością przypomnienia sobie lub odkrycia nowych smaków, które mamy na wyciągnięcie ręki. Zapraszam do eksperymentowania w kuchni i przysyłania do nas swoich autorskich przepisów – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Celem konkursu jest zainteresowanie różnych grup społecznych wykorzystaniem w kuchni produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych. Uczestnikami Konkursu mogą być mieszkańcy terenów wiejskich z województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, różne podmioty m.in. placówki oświatowe, samorządy, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, instytucje, firmy, osoby prywatne, biorące udział w projekcie „Święto Drzewa – wśród pól”. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie do Klubu Gaja (pocztą, e-mailem) zgłoszenia na formularzu, który jest dostępny na podstronie projektu na portalu www.wsrodpol.swietodrzewa.pl.
Ambasadorem konkursu jest Łukasz Łuczaj, znany etnobotanik, autor książek o dzikich roślinach jadalnych i programu telewizyjnego „Dzika kuchnia Łukasza Łuczaja”. Formularze można nadsyłać do 31 listopada.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS