„Patrzę na: islam” to projekt, którego celem jest pokazanie jak wygląda życie muzułmanów i muzułmanek. W ramach projektu, w trzech miastach: Białymstoku (24-27 września, kino Forum, Zmiana Klimatu), Lublinie (2-5 października, Centrum Kultury) i Łomży (08-11 października, MDK-DŚT) oraz promocyjnie w Warszawie, odbędą się projekcje filmowe oraz cykl debat/spotkań poruszających tematykę aktualnej sytuacji życiowej muzułmanów i muzułmanek.
Podczas debat zostaną zaprezentowane następujące tematy: „Kobieta w islamie”, „Czy muzułmanie są współczesnymi żydami?”, „Czy muzułmanie zagrażają naszej cywilizacji?”, „Badania – mowa nienawiści wobec muzułmanów”. Przegląd jest próbą zaprezentowania – za pomocą filmu – wieloaspektowości islamu oraz różnorodności jego wyznawczyń i wyznawców. W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy przedstawiające muzułmanki i muzułmanów podczas ich codziennego życia. Bohaterowie filmów zostaną ukazani w innym kontekście niż terroryzm i wojna. Zostaną pokazane filmy dokumentalne, fabularne, krótkometrażowe oraz bajka dla najmłodszych kinomanów. Filmem otwarcia jest wyróżniony podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego film „Pieśni bez ojczyzny” w reżyserii Ayata Najafiego. Kompozytorka Sara Najafi (prywatnie siostra reżysera) stara się przywrócić głos irańskim kobietom, które od rewolucji z 1979 roku nie mogą śpiewać solo przed męską lub mieszaną publicznością. Postanawia zorganizować w Teheranie koncert, w którym udział wezmą śpiewaczki z Iranu i Francji. Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca pozycji kobiety w islamie, oraz praw kobiet w krajach w których islam jest religią wyznawaną przez większość osób.
W ramach przeglądu zostanie pokazany film „Art of war” (Sztuka i rewolucja) w reżyserii Marco Wilmsa opisujący historie młodych egipskich artystów, który wykorzystując swoją twórczość, m. in. graffiti, murale, muzykę, próbują walczyć z zastaną rzeczywistością oraz sytuacją polityczną. Na przeglądzie oprócz dokumentów nie zabraknie filmów fabularnych. Dwa z nich opowiadać będą o miłości. „A Few Cubic Meters of Love”, reżyseria Jamshid Mahmoudi to opowieść o miłości rozwijającej się pomiędzy dwójką młodych ludzi pochodzących z różnych krajów i nieakceptowanej przez innych. „Amira&Sam”, w reżyserii Seana Mullina to komedia romantyczna rozgrywająca się w USA, gdzie przebywa Amira wraz ze swoim wujem. Pewnego razu odwiedza ich Sam, który spotkał wuja Amiry w trakcie służby w Iraku. Mimo przeciwności losu i kulturowych różnic, relacja Amiry i Sama staje się coraz bardziej intymna. Nie zabraknie też kina familijnego. „Bekas” (reżyseria Karzan Kader), to historia dwóch kurdyjskich chłopców z Iraku. Podczas emisji filmu „Superman” w miejscowym kinie, bohaterowie przez otwór w dachu dostrzegają bohatera o nadludzkich mocach – Supermana. Osieroceni, bezdomni bracia decydują się na wyjazd do Ameryki i sprowadzenie Supermana do miasteczka. Najmłodsza widownia będzie mogła obejrzeć animowany film „Prorok”, w reżyserii Rogera Allersa, twórcy „Króla Lwa”. To opowieść o poecie (Liam Neeson) więzionym za głoszenie wolności, miłości i moralności, którego słowa władze traktują jako zagrożenie dla siebie. Głosu Kamili – gosposi Poety, matki zbuntowanej dziewczynki Almitry – udzieliła Salma Hayek, która jest również producentką filmu. Muzykę skomponowali lub wykonali Damien Rice, Glen Hansard, Gabriel Yared i Yo-Yo Ma, a animowane interludia przeplatające opowieść, to dzieła młodych gwiazd światowej animacji, w tym Polaka, Michała Sochy. W programie jest także blok filmów krótkometrażowych. Na zakończenie bloku pokazana zostanie nagradzana na międzynarodowych festiwalach animacja „Simorgh” (reż. Meghdad Asadi Lari).
W ramach realizowanego projektu zostaną przeprowadzone badania na temat postrzegania wyznawczyń i wyznawców islamu w Polsce. Badanie zostanie przeprowadzone we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Prezentacja wyników badania, połączone z debatą odbędzie się w klubokawiarni państwomiasto (ul. Andersa 29, Warszawa). Projekt jest finansowany z programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS