Czas dorastania nie jest łatwy. Szkoła, pierwsze miłości i rozstania, myślenie o przyszłości i wzmożony wysiłek intelektualny. Wszystko to wraz z burzą hormonalną i emocjonalnym rozchwianiem może powodować u nastolatków silny stres i rozdrażnienie, a czasem uciekanie się do przemocy. Jest to szczególnie łatwo zauważalne w szkołach średnich. Jak radzić sobie z tak dużą dawką emocji i stresu?
Organizacja R.I.S.E. znalazła rozwiązanie w pradawnej indyjskiej sztuce równowagi między duszą i ciałem, czyli jodze. Na portalu Indiegogo.com stworzono kampanię promującą ten cel i równocześnie zbierającą pieniądze – jako cel do osiągnięcia wyznaczono kwotę 30 tys. dolarów, które miały być przeznaczone na zajęcia jogi w szkołach średnich na kalifornijskim wybrzeżu. Zbiórka trwała od 16 sierpnia i zakończyła się 25 września 2014. Była to już druga inicjatywa organizacji. Poprzednio dotarto do 400 uczniów z 5 szkół. W porównaniu do poprzedniej tegoroczna akcja okazała się dużym sukcesem, nie tylko przekroczono wyznaczoną kwotę, ale zaangażowano wiele osób do włączenia się w tą inicjatywę.
Zajęcia jogi mają na celu redukcję stresu, poprawę postawy i ćwiczenia oddychania. Ma to pomóc uczniom nauczyć się samokontroli, panowania nad swoim ciałem i umysłem, przez co poprawi się ich koncentracja i zdolność do nauki.
Akcja ta jest ciekawą próbą pokazania jak radzić sobie ze stresem i agresją, która rodzi się w młodych ludziach. Jest przykładem zaangażowania społecznego w walkę z przemocą w szkołach i przede wszystkim edukowaniem młodych ludzi odnośnie zarządzania swoimi emocjami, przez co kolejne pokolenia będę się uczyć od rodziców, czyli uczniów, którzy w takich zajęciach brali udział.
Daria Ostrowska
Nazwa projektu: R.I.S.E. Yoga for Youth
Zasięg: San Francisco, California, USA
Autor: R.I.S.E, Erin Lila Wilson and the RISE team
Data: 09/2014
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie