Jesteśmy nienormalni
Czy podział na normalnych i nienormalnych jest jasny i sztywny? Nie. Każdy z nas jest tak naprawdę nienormalny. Każdy z nas jest inny, a przez to niepowtarzalny. Nieważne czy jest się bibliomanem czy ma się zespół Downa.
Na początku marca rozpoczęła się kampania „Wszyscy jesteśmy nienormalni” organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom „Jaś i Małgosia”. Jej celem jest zmiana stosunku do osób niepełnosprawnych umysłowo, a także pozyskanie 1% na działalność. Kampania jest prowadzono w Łodzi i potrwa do końca kwietnia.
W wesoły sposób, trochę na przekór, kampania pokazuje, że każdy ma swoje przywary, charakterystyczne cechy. Z tego powodu nie należy nikogo negatywnie odbierać. Inny to nie znaczy, że gorszy. To, że ktoś jest pracoholikiem, czy ma zespół Downa nie powinno budzić niechęci czy braku szacunku. Tymczasem rzeczywistość jest inna – niepełnosprawność umysłowa dalej wywołuje obawy i lęk, częściowo spowodowany niewiedzą.
Wśród środków przekazu kampanii wykorzystano m.in. plakaty (5.000), billboardy (30 szt. w Łodzi), spoty telewizyjne i foldery informacyjne (5.000 szt.) skierowane do środowisk opiniotwórczych. Kampania ma także charakter interaktywny. Informacja o niej dotarła do ponad 8 tys. osób, które kiedykolwiek wsparły Fundację. Baner kampanii będzie można zobaczyć na serwisie Nasza Klasa.
Ważnym wydarzeniem podczas trwania kampanii był Papaya Dance na Rynku Manufaktury w Łodzi (14 marca br.). Łodzianie tańczyli wspólnie z Urszulą Dudziak. Papaya Dance to motyw z utworu Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka z 1976 r. Robi on aktualnie zawrotną karierę zagranicą. Hit zdobywa fanów wśród mieszkańców Azji i Ameryki Łacińskiej, tańczą go mieszkańcy Korei Południowej.
Fundacja Pomocy Dzieciom „Jaś i Małgosia” prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, organizuje turnusy rehabilitacyjne. Prowadzi także program Teatr bez Kurtyny. Warsztaty teatralne to sposób na społeczną rehabilitację niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych. Umiejętności zdobyte podczas warsztatów prezentują oni podczas występów w Manufakturze oraz Teatrze Jaracza w Łodzi.
Od września Fundacja planuje otwarcie szkoły publicznej dla kilkudziesięciu dzieci niepełnosprawnych. Przez pierwsze cztery miesiące szkoła będzie musiała utrzymać się sama. Przepisy prawa pozwalają na przekazanie subwencji oświatowej dopiero po 4 miesiącach działania szkoły. Środki pozyskane z akcji 1% wykorzystywane będą na potrzeby prowadzenia placówki.
Strona Fundacji Pomocy Dzieciom „Jaś i Małgosia”: www.jasmalgosia.pl
M.Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów