Po raz trzeci odbędzie się „Singer Jazz Festiwal” w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Koncerty odbędą się między innymi w Teatrze Kwadrat, Synagodze im. Nożyków, klubie Pardon, To Tu, 12on14 Jazz Club. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Baruch, znawca, krytyk i aktywista muzyki jazzowej.
„Singer Jazz Festiwal” rozszerzył swój program o ścisłą współpracę z warszawską sceną jazzową, angażując największy klub jazzowy 12on14 Jazz Club. Przez cały okres trwania Festiwalu Singera, w klubie będą odbywać się wydarzenia towarzyszące „Singer Jazz Festiwal”. Aspektem wyróżniającym festiwal na tle polskich wydarzeń jazzowych, jest zaproszenie jednego muzyka honorowego. W ubiegłych latach byli to Harold Rubin i Albert Beger. W tym roku będzie nim muzyk polskiego pochodzenia, Leszek Żądło, który wystąpi wraz z wieloma młodymi przedstawicielami polskiego jazzu.
Tegoroczną edycję zainauguruje „Maggid” – koncert Sefardix trio (Oleś Brothers & Jorgos Skolias), podczas którego artyści wykonają utwory z najnowszej płyty o tym samym tytule. Jak opisują ich organizatorzy: klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień – to właśnie trio Sefardix. Tego samego wieczoru Bracia Oleś wystąpią w 12on14 Jazz Club w trio z Leszkiem Żądło.
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki do wierszy młodych poetów z getta. Inspiracją autorów projektu – pieśniarki i aktorki Leny Piękniewskiej oraz kompozytora i aranżera Pawła Skorupki był wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”, napisany w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków.
Organizatorzy zapraszają też na występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, Savannah And The Stringz. Zespół po raz pierwszy w Warszawie zaprezentuje swoje eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.
Duet Maciej Obara (saksofon) i Dominik Wania (fortepian) wystąpią wspólnie z Leszkiem Żądło.
Projekt „The Music of Henryk Wars” jest kontynuacją projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia, który Kuba Stankiewicz, pianista i kompozytor, rozpoczął w ostatnich latach, grając muzykę Victora Younga oraz Bronisława Kapera. Tym razem na warsztat wziął utwory Henryka Warsa, osiadłego po II wojnie światowej w Los Angeles polskiego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia, twórcy muzyki rozrywkowej i poważnej, pioniera jazzu w Polsce. Wars był m.in. założycielem tria wokalnego Jazz Singers (Eugeniusz Bodo, Tadeusz Olsza, Tadeusz Roland).
„Remember” to projekt multimedialny Francesco Bruno Ensemble (Włochy) upamiętniający wielkiego włoskiego pisarza i poetę Primo Leviego. Projekt „Remember”, to dziejące się na żywo przedstawienie multimedialne, będące hołdem dla włoskiego pisarza i poety, który w swojej twórczości przedstawił jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Oprawą dla odczytywanych na scenie wierszy Primo Leviego będzie muzyka inspirowana jego twórczością.
W planach jest także występ Trio Jachna/Wójciński/Szpura z gościnnym udziałem Leszka Żądło. Trio Jachna/Wójciński/Szpura stworzone zostało specjalnie na Festiwal Singera.
W 2016 roku Włodzimierz Nahorny – polski kompozytor, przez krytyków zwany „Chopinem jazzu” – obchodzi swój 75. jubileusz. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu, a jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Kompozycje Włodzimierza Nahornego zaprezentuje jego trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie, Piotrem Biskupskim na perkusji i z gościnnym udziałem Lory Szafran, Sabiny Meck, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczka.
Francesco Bruno wraz z dwoma muzykami włoskiej sceny jazzowej, Marco Rovinellim oraz Jacopo Ferazze zaprezentuje także kompozycje z nowego albumu „Witam”. Trio wykona podczas koncertu w sali studia im. Lutosławskiego w Polskim Radio oryginalne kompozycje, zaaranżowane specjalnie na ten występ.
Leszek Żądło, polski saksofonista na stałe mieszkający w Niemczech, wystąpi z muzyką Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”. Pierwotną wersję „Wygnania z Raju” Krzysztofa Komedy widzowie mogli obejrzeć tylko raz w 1969 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Musical nie został zarejestrowany w żadnej formie, a dopiero 3 lata temu w Holandii odnalazł się rękopis z jego zapisem nutowym. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preißinger. W kompozycjach Krzysztofa Komedy słychać muzyczny nastrój lat 60., a współcześni muzycy wzbogacają je o obszary późnego, coltrane’owskiego jazzu. Więcej o samym Leszku Żądło, wybitnym saksofoniście, fleciście i kompozytorze polskiego pochodzenia, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania „Opowiedz mi swoją historię”, które poprowadzi Adam Baruch.
Sphere to projekt wielokrotnie nagradzanych muzyków Nowej Sceny, silnie związanych z duńskim środowiskiem muzycznym. Utwory wykonywane na trzech instrumentach: klarnecie (Kuba Dybżyński), wokalu (Ania Rybacka) i gitarze (Marek Kądziela) stanowią mieszankę jazzu i ogólnie pojętej muzyki improwizowanej z elementami klasyki i folku. Gościnnie wystąpi Leszek Żądło.
XIII Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” realizowany jest przez Fundację Shalom w dniach 27 sierpnia – 4 września 2016 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS