Korzystając z archiwalnych informacji udostępnionych przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, Anna Kopaczewska (dzisiaj już absolwentka wydziału projektowego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) stworzyła obraz zmieniającego się na przestrzeni 20 lat katowickiego powietrza. „Monitoring powietrza na Śląsku” był jej pracą dyplomową w pracowni nowych mediów prof. M. Oslislo.
Wizualizacja danych przedstawia zmiany dotyczące dopuszczalnych norm oraz poziomu zanieczyszczenia podstawowymi związkami, takimi jak pył zawieszony PM10, dwutlenek siarki oraz dwutlenek azotu (o zanieczyszczeniu decyduje łączna wartość tych trzech komponentów). Składa się z 20 wielkoformatowych wydruków, śledzących jak w ciągu 20 lat zmieniało się powietrze w Katowicach. Plansze mają na celu ułatwienie dostępu do naukowych badań i informacji dotyczących najbliższego otoczenia. Prezentują dane jako wizualne wzory, tworzone według intuicyjnego kodu kolorystycznego – niebieski: czystość, szary/czarny: wzrost zanieczyszczenia, czerwony: stan alarmowy – tak aby w przyjazny sposób mogły dotrzeć do mieszkańców miasta, którzy pośrednio są ich twórcami.
Wystawa tych prezentacji miała miejsce m.in. w Ministerstwie Środowiska w Warszawie oraz podczas Międzynarodowych Targów w Poznaniu
Nazwa projektu:
Monitoring powietrza na Śląsku
Zasięg (kraj/kraje):
Polska
Autor:
Anna Kopaczewska
Data:
12/2008
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie