Jak ruchem zmieniać umysł?
Jak regularna aktywność wpływa na zmniejszenie poziomu stresu, poprawę nastroju i ogólnego poczucia szczęścia, a nawet podniesienie poczucia własnej wartości? O ogromnej mocy drzemiącej w aktywności fizycznej opowiada film dokumentalny „Jak ruchem zmieniać umysł” stworzony przez Fundację Veritas, dr Joannę Wojsiat (Podgórską) oraz studio filmowe Mojo Movies. Można go obejrzeć bezpłarnie na kanale Youtube Fundacji Veritas.
W filmie wypowiedzieli się znani naukowcy, sportowcy i znane osoby, w życiu których ruch odgrywa bardzo ważną rolę – pomaga przezwyciężać trudności, przyczynia się do zmiany, wzmacnia. Swoimi przemyśleniami i wiedzą podzielili się m.in. dr Joanna Wojsiat (Podgórska), Kacper Matuszewski, Marek Fischer, Jerzy Górski, Marta Niedźwiecka, dr. hab. Andrzej Silczuk, Tomasz Eichelberg i Filip Droszcz. Inicjatywę swoim udziałem wsparli także aktorzy Cezary Pazura i Maciej Stuhr, a swojego głosu użyczył ponadto Bartosz Waglewski, znany jako Fisz.
Jak ciało jest powiązane z umysłem? W jaki sposób ruch wpływa na pracę mózgu? Jak mądrze zmieniać swoje podejście do ruchu? Dlaczego umysł działa najlepiej, gdy się ruszamy? Działania jakimi oddziałujemy na ciało transformują umysł – przekonują twórcy filmu. Ruch może stać się drogą do odkrycia nowych pokładów potencjału drzemiących w naszym umyśle, jeśli tylko świadomie sięgniemy po dostępne metody i techniki.
Film rozpoczyna się zwróceniem uwagi na ważne statystyki w obszarze zdrowia psychicznego:
– prawie 30% młodych osób ma podejrzenie depresji ,
– na depresję choruje blisko 4 mln Polek i Polaków,
– co czwarty Polak przynajmniej raz w życiu otrzymał rozpoznanie jakiegoś zaburzenia zdrowia psychicznego,
– w Polsce w ostatnich 10 latach o 60% wzrosła sprzedaż leków antydepresyjnych.
Nadmierne tempo życia i ekspozycja na stres wpływają na psychikę i mogą prowadzić do zaburzeń lękowych. W efekcie rośnie liczba osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i zachowań kompulsywnych. Niestety aż co trzecia osoba w Polsce nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Tymczasem brak ruchu i siedzący tryb życia mogą mieć na nas równie destrukcyjny wpływ, co palenie papierosów czy niezdrowa dieta. Powyższe dane pokazują, że mamy obecnie do czynienia z kryzysem zdrowia psychicznego, a WHO ostrzega, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Odpowiedzią na te problemy może być powrót do korzeni, czyli ruchu. Jak tłumaczy dr Joanna Wojsiat: „Elementarną częścią naszej biologii jest to, żeby wystawiać organizm sukcesywnie na pewnego rodzaju stresory, na bodźce, które będą umożliwiały mu adaptację, wzmocnienie swojej siły – takiej biologicznej rezyliencji, żeby sprostać trudom środowiska. Okazuje się, że jednym z takich czynników imitujących stres może być aktywność fizyczna, morsowanie, wystawianie się na wysokie temperatury (sauna), okresowe posty. Zabieramy pewnego rodzaju dobrostan organizmu, żeby mógł wzmocnić swoje naturalne zasoby”.
Film oprócz warstwy merytorycznej dostarcza także praktycznych porad dotyczących wykorzystania aktywności fizycznej w swoim życiu.
Za powstanie filmu odpowiada m.in. Fundacja Veritas zajmująca się wspieraniem człowieka w drodze do poprawy jakości swojego życia poprzez odkrywanie własnego potencjału i osobistych zasobów, a także zrozumienie siebie, własnych myśli, potrzeb i uczuć. Główne obszary działalności organizacji to psychoedukacja, rozwój osobisty, a także muzyka, świadomy ruch, ekologia i kultura. Fundacja organizuje warsztaty i spotkania. Swoje działania kieruje w szczególności do osób z dysfunkcyjnych środowisk.
Partnerem i sponsorem filmu jest Benefit Systems SA.
Wszystkie osoby, które wystąpiły w filmie i zaangażowały się w jego produkcję zrobiły to pro bono.
txt: Karolina Sendal
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów