Jak mówić i pisać o osobach LGBT+?
Język ma znaczenie. Za pomocą słów można zarówno zranić drugiego człowieka, jak i wyrazić swój do niego szacunek. W ostatnim dniu czerwca, tradycyjnie obchodzonego jako miesiąc dumy (pride month) środowisk LGBT+, przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik, jak pisać i mówić o osobach nieheteronormatywnych.
Jako pierwszy rekomendujemy poradnik przygotowany przez Wiktorię Beczek, zatytułowany Jak pisać o osobach LGBT+. Poradnik został przygotowany przede wszystkim z myślą o mediach (dziennikarzach, redaktorach, etc), ale skorzystać z niego może każdy chętny. Wiktoria Beczek jest wieloletnią dziennikarką portalu Gazeta.pl i działaczką Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, a od 1 lipca 2021 r. koordynatorką treści dotyczących różnorodności i inkluzywności. Poradnik można pobrać TUTAJ.
Drugim kompendium jest poradnik Jak pisać i mówić o osobach LGBT+. Jego autorkami i autorami są osoby działające na rzecz społeczności LGBT+, związane z mediami i komunikacją – Yga Kostrzewa, Marcin Dzierżanowski, Karolina Rogaska i Grzegorz Miecznikowski. Jak podkreślają twórcy, jest to „poradnik dotyczący języka inkluzywnego dla mediów, dziennikarzy, polityków, komentatorów i wszystkich, którzy wypowiadają się publicznie w sprawach lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych, aseksualnych i panseksualnych”. Poradnik można pobrać tutaj: https://jakmowicolgbt.pl/.
Gorąco zachęcamy do korzystania z obydwu publikacji. Nie tylko w czerwcu, a przez cały rok.
zobacz także
-
21.06.2025Wydarzenia
Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!
-
20.06.2025Wydarzenia
AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca
-
19.06.2025Wydarzenia
Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”
-
16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR
Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja
-
13.06.2025Wydarzenia
Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać
-
12.06.2025Kampanie
Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?