24 młodych liderów i aktywistów, m.in.: Jarmiła z Warszawy, Kasia z Nowego Sącza i Łukasz z Poznania oraz Arne z Niemiec, Nadiia z Ukrainy, Sudip z Nepalu, Lendsey z Kenii i Michael z USA od paru tygodni mierzy się z problemem mowy nienawiści w Polsce. Wspólnie podczas międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska poszukują sposobów, jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać hejtowi, który działa jak wirus i zatruwa internet. Swoje mikrokampanie społeczne testują obecnie w przestrzeni wirtualnej. 24 czerwca będzie można zobaczyć pierwsze rezultaty ich eksperymentów.
Inicjatywa pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja, prawa człowieka” rozpoczęła się 31 maja w Warszawie i potrwa do środy (25.06). Jest to IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka i Aktywności Obywatelskiej, którą organizuje Fundacja Humanity in Action Polska. Bierze w niej udział 24 młodych liderów i aktywistów pochodzących z różnych krajów, którzy studiują w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi wolnej Polski, który był również członkiem Rady Programowej Fundacji Humanity in Action Polska. Przewodnim tematem Inkubatora Idei jest wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec różnych grup mniejszościowych.
Aby dogłębnie zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, które związane są z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową oraz etniczną różnorodność, w pierwszej części uczestnicy Inkubatora Idei spotkali się i dyskutowali z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity in Action w Polsce. 12 czerwca w Sejmie wzięli także udział w konferencji Fundacji im. Stefana Batorego, podczas której zaprezentowano wyniki najnowszego raportu z badań mowy nienawiści używanej przez Polaków.
Obecnie Humanity in Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim w specjalizujacym sie w aktywizmie w internecie działa tak, by zainspirować tych młodych ludzi do poszukiwania pomysłów i dobrych praktyk, jak inni skutecznie zwalczają mowę nienawiści, jak chronić wielokulturowość i w końcu jak te doświadczenia zastosować w Polsce. Na podstawie tego szkolenia aktywiści opracowują i przeprowadzą mini-kampanie „antyhejtowe” w mediach społecznościowych.
24 czerwca odbędzie się otwarte wydarzenie pt. „Demotem w hejt 🙂”. Uczestnicy Inkubatora Idei, tym razem w „realu”, podzielą się swoimi najciekawszymi spostrzeżeniami, przedstawią „demoty” ich autorstwa, które przyciągnęły największą uwagę i opowiedzą jak twórczo i konstruktywnie można reagować w internecie na wirusa nienawiści. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 24 czerwca, o godzinie 16:00 w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Wszyscy goście spotkania są zaproszeni do dołączenia do jury Inkubatora Idei i głosowania na najlepsze „demoty”. Wydarzenie będzie można śledzić na żywo na Facebooku HIA Polska oraz Twitterze (#hiapl14).
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
28.09.2023
Dzień Polskiej Muzyki – 1 października rozgłośnie będą grały tylko polskie utwory
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji