Problemy ze zrozumieniem nauk ścisłych łączą uczniów i studentów na całym świecie. Dowodem na to jest rosnące zainteresowanie internetowym projektem edukacyjnym stworzonym przez Amerykanina hinduskiego pochodzenia – Salmana Khana. Khan Academy to zbiór filmików zamieszczonych na serwisie Youtube, w których autor w przystępny sposób objaśnia zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, chemii i biologii. Do tej pory powstało ponad 1600 tutoriali (wszystkie autorstwa Salmana)z rozwiązaniami najczęstszych problemów testowych z tych przedmiotów. Materiał jest podzielony na krótkie, kilkunastominutowe porcje, co ułatwia ich przyswojenie i zindywidualizowanie tempa nauki. Zalogowani użytkownicy mogą również skorzystać z generatora problemów, który dostosowuje trudność zadania do poziomu wiedzy ucznia.
Celem projektu jest stworzenie nieograniczonego i całkowicie bezpłatnego dostępu do wiedzy dla ludzi na całym świecie. Chciałbym, by Khan Academy stała się pierwszą na świecie, bezpłatną wirtualną szkołą, gdzie każdy mógłby się uczyć wszystkiego za darmo – mówi autor internetowych wykładów.
Początkowo Khan udzielał korepetycji siostrzeńcom mieszkającym w oddalonej części kraju. Różnice czasu i trudności w dopasowaniu harmonogramu zajęć spowodowały, że Salman zaczął nagrywać dla nich wykłady na wideo i zamieszczać je na Youtube. Okazało się jednak, że korzystają z nich również inni użytkownicy, którzy zaczęli prosić o wyjaśnienia kolejnych akademickich problemów. Obecnie z platformy edukacyjnej korzystają uczniowie na całym świecie. Pewnym ograniczeniem może być jedynie fakt, że treść prezentowana jest po angielsku, ale podejmowane są już inicjatywy tłumaczenia jej na różne języki.
Zbiór wykładów wciąż rośnie, a autor planuje rozszerzyć zakres poruszanych tematów. Filmy wideo są tylko częścią przedsięwzięcia. W przyszłości planowane jest stworzenie oprogramowania i gier symulacyjnych, komplementarnych z filmami, które pozwolą na rozwiązywanie bardziej zaawansowanych problemów. Tutoriale i informacje o Akademii Khana można znaleźć na stronie internetowej oraz na profilu inicjatywy na serwisie Facebook.
W 2009 roku projekt został wyróżniony nagrodą Microsoft Tech Award.
P.Cieślikiewicz
Nazwa projektu:
Khan Academy
Zasięg (kraj/kraje):
Ogólnoświatowy
Autor:
Salman Khan
Data:
08/2004
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie
-
26.05.2024
Co za różnica? Ty
-
25.05.2024
Ikea zmienia narrację