"Chcę już wrócić do domu" – mówią imigranci mieszkający w Polsce. Powody, dla których imigrant chce wrócić do swojego kraju, mogą być różne – tęsknota za bliskimi, nieprzedłużenie pozwolenia na pobyt czy poprawa sytuacji politycznej w kraju. Może jednak napotkać różne przeszkody – jak wysoki koszt biletu, skomplikowane formalności przy wyjeździe czy trudności w pierwszym okresie po powrocie. Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM) zajmuje się między innymi ułatwianiem przebywającym na terenie Polski migrantom powrót do kraju pochodzenia oraz zapewnia pomoc reintegracyjną.
Na początku czerwca ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna na temat Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji. Kampania obejmie swym zasięgiem całą Polskę i będzie wykorzystywała telewizję, outdoor, prasę oraz internet. Celem podjętej akcji jest poinformowanie migrantów oraz osób z ich otoczenia o możliwości skorzystania z Programu Pomocy w Dobrowolnym Powrocie i Reintegracji oraz warunkach i zakresie świadczonej pomocy. "Sąsiedzi i przyjaciele, osoby mające bezpośredni kontakt z migrantami, są znacznie lepszym źródłem informacji, bo cieszą się ich zaufaniem. Dlatego chcielibyśmy, aby do nich również trafiły informacje o naszych działaniach." – mówi Anna Rostocka, dyrektor biura IOM w Warszawie. Materiały kampanii przygotowano w kilku wersjach językowych.
Funkcjonujący od sześciu lat Program stanowi jeden z ważnych mechanizmów umożliwiających dobrowolny powrót cudzoziemcom, którzy z różnych względów nie mogą zostać w Polsce i pragną powrócić do swojego kraju. Osobom będącym beneficjentami programu zapewniana jest pomoc w zakresie organizacji podróży, dopełnieniu niezbędnych formalności związanych z wyjazdem z Polski, jak również udzielane jest wsparcie w pierwszym okresie po powrocie. Od 2006 roku z pomocy w dobrowolnym powrocie skorzystało ponad 6500 cudzoziemców, którzy powrócili do 50 krajów.
Bohaterowie kampanii informacyjnej, tak jak migranci zgłaszający się do IOM, decydują się na powrót z różnych powodów, np. w sytuacji utraty pracy, prawa pobytu czy z powodów rodzinnych.
Kampania informacyjna oraz sam Program współfinansowane są z Europejskiego Funduszu Powrotów Imigrantów. Więcej szczegółów na temat Programu można uzyskać na stronie internetowej warszawskiego biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (www.iom.pl) oraz pod numerem telefonu: (22) 538 91 03.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.10.2024
Zrób TO dla JAJ!
-
23.10.2024
Oni wygrali ElektroEkologiczny Hackathon
-
22.10.2024
Bajka terapeutyczna o powodzi
-
16.10.2024
Prawa człowieka nie są na sprzedaż
-
15.10.2024
Tam wasze miejsce!
-
14.10.2024
Nie pozwól na przerwę w podróży