Jest ich dwóch. Pierwsza osoba zamieszkuje w jednej z chińskich metropolii, ta druga zaś – wyimaginowana, lecz bliźniacza, identyczna z pierwowzorem, tak naprawdę nie istnieje.
Takie obrazy można dostrzec w fotogalerii chińskiego artysty – Fan Shi Sana (Fanshisan.com). Zdjęcia stanowią element projektu „Two of Us” („Nas dwoje”) zainicjonowanego w 2009 roku przez fotografa i stanowią odpowiedź na prowadzoną w Chinach od 1977 roku politykę jednego dziecka (One-Child Policy) ograniczającą ilość posiadanych dzieci przez chińskie małżeństwa do jednego potomka. Prawo jest egzekwowane poprzez grzywny i kary, co niesie ze sobą falę negatywnych zjawisk społecznych takich jak porzucanie nowonarodzonych dzieci, aborcje czy dzieciobójstwo.
Autor zdjęć przekonuje, że polityka władz odciska także głębokie piętno na tożsamości osamotnionych mieszkańców Chin, którzy rozpaczliwie poszukują bliskości i wsparcia. Fan Shi San również należy do opuszczonego pokolenia i staje się jego głosem, pragnąc ukazać negatywne skutki funkcjonowania surowego prawa. Samotność według artysty sprzyja wytworzeniu się alter ego (drugiego ja), które iluzorycznie ma reprezentować obecność prawdziwego rodzeństwa. Taki przyjaciel może stać się ważną częścią życia osamotnionego dziecka, jednakże nierealna postać jest jedynie odbiciem myśli, wyobrażeniem, co według autora może zastępować i wypaczać autentyczne relacje z ludźmi.
Fan Shi San nie zakończył swojego projektu. Do tej pory skupiał się na Szanghaju, fotografując swoich rówieśników. Autor fotografii planuje nawiązać współpracę z osobami z innych chińskich lokalizacji tak, aby uchwycić obraz polityki jednego dziecka w całych Chinach.
Joanna Suchorowiec
Nazwa projektu: Two of Us
Autor: Fan Shi San
Zasięg: Chiny
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie