21-23 października Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje drugą edycję Festiwalu MADE IN POLIN // CYTATY. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie muzeum na ul. Anielewicza 6 w Warszawie. Wstęp jest wolny, od 21 września na wybrane wydarzenia będzie obowiązywać rezerwacja miejsc.
Motywem przewodnim imprezy będą polsko – żydowskie zapożyczenia, inspiracje i nawiązania: w języku, literaturze, muzyce oraz kuchni.
W programie Made in POLIN znajdują się między innymi:
Reich/Jimek/Cytaty – koncert młodego kompozytora i producenta Radzimira Dębskiego (występującego jako Jimek) oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. Razem odczytają na nowo muzykę amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha.
Golem – słuchowisko na żywo w reżyserii Krzysztofa Czeczota na motywach powieści Gustava Meyrinka: opowieść o sztucznym człowieku, pozbawionej duszy istocie, której stworzenie jest ukoronowaniem kabalistycznego rytuału. W roli narratora wystąpi Jerzy Trela.
Żyd w języku – rozmowa językoznawców: Jerzego Bralczyka i Andrzeja Markowskiego, tłumaczki i pisarki – Beli Szwarcman – Czarnoty oraz Sergiusza Kowalskiego – socjologa i tłumacza, na temat znaczenia i konotacji słowa „Żyd: oraz o wzajemnym przenikaniu się języków jidysz i polskiego.
Wymuszając cud – instalacja-performance Joanny Rajkowskiej tworzona w miejscu przebiegu przedwojennej ulicy Zamenhofa. Wydarzenie jest częścią projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa”.
Kogel-mogel – spotkanie przy wspólnym stole, podczas którego uczestniczy przyjrzą się wzajemnym zapożyczeniom kuchni żydowskiej i polskiej, a także wpływom kuchni rosyjskiej, niemieckiej, austro-węgierskiej oraz bliskowschodniej na kuchnię Żydów aszkenazyjskich. Prowadzić będzie Robert Makłowicz przy współpracy z Moniką Kucią i Marylą Musidłowską.
Hacking: pisarze na wystawie – grono pisarzy na czas festiwalu zmodyfikuje wystawę stałą muzeum, wplatając w nią nieco własnej twórczości. W projekcie wezmą udział m.in. Andrzej Stasiuk, Justyna Bednarek, Mikołaj Grynberg, Marcin Kącki i Magda Kupryjanowicz. Pisarzom towarzyszyć będą artyści różnych mediów m.in. improwizator i kompozytor Mikołaj Trzaska czy rysownik i ilustrator Daniel de Latour.
Czytelnia kreski – prezentacja wybranych obiektów ze zbiorów muzeum, tym razem będą to sygnowane plansze komiksowe oraz komiksy, m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Olgi Wróbel, Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego.
Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.polin.pl/pl/madeinpolin. Organizatorem koncertu STEVE REICH // RADZIMIR DĘBSKI i SINFONIA VARSOVIA oraz projektu „Dźwięki przedwojennej ulicy Zamenhofa” jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS