Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves poświęcony jest sztuce bilbordowej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta prezentowane są prace w dwóch blokach – głównym i konkursowym.
Do bloku konkursowego wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez młodych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat konkursowego hasła. Tematy corocznych edycji konkursu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat.
Na tegoroczny Konkurs Sztuki na Bilbordach wpłynęło w sumie 750 prac, nadesłanych przez 401 artystów z 55 krajów świata. Organizatorzy otrzymali prace z Iranu, Macedonii, Chin, Korei Południowej, Indii, Indonezji, Francji, Holandii, Wietnamu, Turcji i wielu innych miejsc.
W tym roku artyści zostali zaproszeni do interpretacji hasła: „Wspólnota czy jednostka? Wsparcie czy kontrola?”. Konkursowe hasło można było traktować jako metaforę procesów zachodzących we współczesnym świecie – od tysięcy lat ludzie żyli we wspólnotach, które gwarantowały przetrwanie. Obecnie ta współzależność nie jest tak oczywista. Organizatorzy chcieli postawić pytanie o pożądaną formę współczesnej wspólnoty, jej rolę oraz funkcję jednostki.
Jury w składzie: Susan O’Malley (artysta, kurator, San Jose, Kalifornia, USA), Adam Niklewicz (artysta, North Haven, Connecticut, USA). Rafał Góralski (artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves, Toruń, Polska)
wyróżniło 10 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w bloku konkursowym Festiwalu Art Moves 2013. Są to prace następujących artystów: Thomas Rousset (Francja), Leah Rosenberg (USA), Ju-ah Kwon (USA), Alain Schibli (Szwajcaria), Xiaoliang Lin (Chiny), Paweł Caban (Polska), Dik Him Fung (Chiny), Majid Soleymani (Iran), Sasha Priymak (Ukraina) i Lex Drewinski (Niemcy/Polska).
Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Thomasa Rousseta z Francji i właśnie do niego powędruje główna nagroda w wysokości 7000 PLN.
Festiwal rozpocznie się 6 września 2013 w Toruniu. 10 najlepszych prac konkursowych zostanie pokazanych na bilbordach w bloku konkursowym festiwalu. Organizatorzy podkreślają, że cieszy ich wzrastające zainteresowanie konkursem artystów z Iranu i Chin, skąd otrzymują coraz więcej interesujących prac.
W bloku głównym pokazane zostaną natomiast prace artystów z całego świata: Jerzy Kosałka, Agnieszka Ziemiszewska, Joanna Górska i Rafał Góralski (Polska), Alireza Nosrati, Sina Fakour, Saleh Zanganeh, Mahdi Vafayi (Iran), Christopher Scott (Ekwador).
Portal kampaniespołeczne.pl jest patronem medialnym festiwalu.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
28.09.2023
Dzień Polskiej Muzyki – 1 października rozgłośnie będą grały tylko polskie utwory
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji