W dniach 20 – 27 listopada 2015 roku odbędzie się Europejski Tydzień Testowania na HIV. Społeczny Komitet ds. AIDS, prowadzący punkty anonimowego i bezpłatnego testowania na HIV w Warszawie i Płocku, po raz trzeci przyłączy się do obchodów tej międzynarodowej inicjatywy, w której bierze udział ponad 360 organizacji z całej Europy.
Europejski Tydzień Testowania ma być okazją, aby porozmawiać o HIV i pokazać odbiorcom korzyści płynące z wczesnego wykrycia zakażenia wirusem. W Polsce, wg szacunków epidemiologów, nawet 50 – 70 proc. osób żyjących z HIV nie jest tego świadoma. Co roku wzrasta liczba nowo wykrytych zakażeń HIV (w roku 2014 było ich 1085). Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19120 osób, odnotowano 3246 zachorowań na AIDS i 1299 zgonów w wyniku choroby.
Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie – zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego w godzinach jego pracy. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się do niego przygotowywać. Badanie w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Nie powie nam o tym żadne inne badanie, ani objawy u osoby zakażonej, których może nie być. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut a odbiór wyniku możliwy jest nawet tego samego dnia . Klient Punktu Testowania przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej – wymienia Izabela Pazdan, koordynatorka PKD przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie oraz Medycznej 19 w Płocku.
Według szacunków najwyżej co dziesiąty Polak poddaje się testowi na HIV. To jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.
Europejski Tydzień Testowania został zainicjowany w 2013 roku przez organizację HIV in Europe (http://hiveurope.eu/), a wspiera go m.in. UNAIDS i Komisja Europejska. W Polsce do akcji przyłączyły się różne organizacje pozarządowe, w tym: Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS „Bądź z Nami”, Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat”, Stowarzyszenie Podwale Siedem, Fundacja Edukacji Społecznej, Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy” i inne.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS