W najbliższy weekend w Węgorzewie na Mazurach rozpocznie się ekologiczny rejs pod banderą projektu Fundacji Nasza Ziemia „Wpłyń na czyste Mazury”. Projekt, realizowany we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, jest częścią 21. edycji kampanii Sprzątanie Świata – Polska, która w tym roku przebiega pod hasłem „Turysto! Szanuj Środowisko!”, trwa przez całe wakacje i poświęcona jest tematyce odpowiedzialnej turystyki.
W sobotę 12 lipca Fundacja będzie prowadziła działania edukacyjne podczas regat 7 Cudów Mazur,
a w rejs po Wielkich Jeziorach załoga wyruszy w niedzielę 13 lipca o godzinie 11:00 z Węgorzewskiej Ekomariny. Swoją obecność na wydarzeniu potwierdził burmistrz Węgorzewa, Krzysztof Piwowarczyk.
Wspólnie z samorządami mazurskimi, prowadzącymi działania promocyjne w ramach kampanii
7 Cudów Mazur, Fundacja Nasza Ziemia będzie przez cały czas trwania rejsu przeprowadzać eko-sondę na temat świadomości ekologicznej turystów przebywających na Mazurach oraz ich postaw wobec poszanowania i zachowania walorów przyrodniczych i krajobrazowych tego regionu. Projekt zakończy się publikacją raportu z działań we wrześniu przy okazji finału kampanii Sprzątanie świata – Polska 2014.
W związku z partnerstwem Fundacji Nasza Ziemia z projektem 7 Cudów Mazur, wydarzeniami, w które zaangażuje się Fundacja i załoga rejsu „Wpłyń na czyste Mazury” będą: Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur 12 lipca w Węgorzewie (stoisko edukacyjne), wypłynięcie Rejsu pod żaglami projektu z Ekomariny w Węgorzewie 13 lipca, Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur 19 lipca w Giżycku (stoisko edukacyjne), Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur 26 lipca w Mikołajkach (stoisko edukacyjne) oraz zakończenie działań wakacyjnych na Mazurach i Żeglarskie Grand Prix Mazur o Puchar 7 Cudów Mazur (stoisko edukacyjne) 2 sierpnia w Rucianem-Nidzie.
Partnerami projektu są samorządy, na których terenie znajdują się porty z legalnymi punktami odbioru ścieków – Ekomariny: Węgorzewo, Giżycko, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Ryn i Mrągowo. W każdym z tych miejsc w ciągu tych trzech tygodni między 12 lipca a 2 sierpnia, będzie można uzyskać informacje na temat projektu i przyłączyć do działań na rzecz czystszych Mazur. Wystarczy oznakować swoją łódź banderą „Wpłyń na czyste Mazury” i przestrzegać zasad odpowiedzialnej turystyki oraz promować tę ideę wśród innych żeglarzy. Każdy, kto będzie chciał otrzymać niebieską banderę projektu, będzie musiał najpierw podpisać deklarację, w której zobowiąże się, między innymi, do zrzucania ścieków tylko w miejscach do tego przeznaczonych oraz dbania o to, żeby odpady z łodzi trafiały do właściwych pojemników do segregacji. Mapa z rozmieszczeniem ekomarin na Mazurach będzie dodawana do bandery razem z przewodnikiem turystycznym. Mapa jest także dostępna on-line: http://naszaziemia.pl/files/mapka_mazur.pdf Mapa zawiera aktualne informacje na temat wyznaczonych stref ciszy.
Partnerem mazurskiego projektu jest również Ahoj Czarter – firma czarterująca jachty na Mazurach, z którą Fundacja Nasza Ziemia będzie prowadziła akcję „Pod wspólną banderą”. Wszystkie łodzie firmy Ahoj będą w tym roku pływać pod niebieską banderą „Wpłyń na czyste Mazury”, a dodatkowo każdy kto wypożyczy jacht może wziąć udział w konkursie, który ma motywować żeglarzy czarterujących jachty do zrzutu ścieków w Ekomarinach. Czarterujący otrzymają Kartę ekoturysty, na której będą zbierać potwierdzenia zrzutu ścieków w sposób legalny, a jeśli zbiorą minimum 3 pieczątki będą mogli wziąć udział w konkursie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
14.04.2025
Nie wyrzucaj ubrań do odpadów zmieszanych!
-
23.03.2025
Operacja Czysta Rzeka
-
20.03.2025
Polski Buk z Dalkowa zwycięzcą konkursu Europejskie Drzewo Roku 2025!
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025