Zakończona wczoraj w Szczecinie po blisko 1500 km spływu Dunajcem, Wisłą, Brdą, Notecią, Wartą i Odrą tegoroczna akcja „Recykling – Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne” to proekologiczna inicjatywa edukacyjna, która porusza ważny problem zaśmiecenia środowiska wodnego. Zorganizowana po raz trzeci wspólnie przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego, wrocławskiego podróżnika i ekologa, akcja zwraca jednocześnie uwagę na konieczność właściwego postępowania z wartościowymi odpadami, takimi jak odpady tworzyw sztucznych.
Główna idea spływu to przede wszystkim spotkania informacyjne na kolejnych etapach trasy z lokalnymi społecznościami, na których zasadniczym tematem jest wspólna troska o czystość rzeki i nadbrzeża. Podczas trzytygodniowego spływu odbyło się kilkanaście spotkań z lokalnymi społecznościami i samorządami, a specjalne spotkania z mediami odbyły się m.in. w Tarnowie, Puławach, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie.
Podczas tych spotkań organizatorzy akcji namawiali do wspólnej troski o czystość rzek promując odpowiedzialne i przyjazne środowisku postawy i zachowania: nieśmiecenie oraz konieczność segregowania i recyklingu odpadów. Odpady porzucone w środowisku często trafiają do rzek, a te odpady, które są lekkie i unoszą się na powierzchni wody ostatecznie dopłynąć mogą do morza. A jednocześnie wszystkie plastikowe odpady, nawet tak lekkie, jak torebka foliowa, mogą być powtórnie wykorzystane z korzyścią dla środowiska, jeśli tylko zostaną selektywnie zebrane.
Tegoroczny Recykling Rejs był okazją do obserwacji i zebrania pierwszych opinii po wprowadzeniu dużych zmian w polskiej gospodarce odpadami. Według organizatorów, przede wszystkim zauważyć można większe zaangażowanie społeczności lokalnych i zainteresowanie tematem zagospodarowania odpadów. Na całej trasie widać było liczne przykłady dobrze zorganizowanej gospodarki odpadami, ale także typowe dla okresu przejściowego niedociągnięcia i sytuacje, gdy np. zbyt rzadko odbierane śmieci przez dłuższy czas pozostają w środowisku. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że odpady to nie tylko „śmieci”, które trzeba wyrzucić i o nich zapomnieć, ale również, że prawidłowe ich zagospodarowanie i wykorzystanie zawartej w nich wartości to powinność nie tylko w stosunku do środowiska, ale i wobec przyszłych pokoleń.
Wszystkie dotychczasowe akcje „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne” odwołują się także do prowadzonego od kilku lat w Polsce programu transferu wiedzy w zakresie najlepszych praktyk zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych. Odpady te to surowiec, który nie tylko można powtórnie przerobić poprzez recykling na nowe wyroby. Można także odzyskać z tego surowca zmagazynowaną w nim energię, wykorzystując go do produkcji paliw alternatywnych, zastępujących tradycyjne paliwa energetyczne.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
02.06.2023
Inicjatywa Tytoń 21 – mniej młodych ludzi uzależni się od palenia
-
01.06.2023
Drzewo Roku 2023 – rozpoczynamy głosowanie!
-
31.05.2023
„Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami” – premiera raportu Fundacji Avalon
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
24.05.2023
Wiosenny Dzień Charta
-
22.05.2023
Trwają zgłoszenia do Effie Awards Poland 2023