Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynki, przypadającego na 11 października, ruszyła największa zrzutka na uruchomienie pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Pomysłodawca inicjatywy -Agata Teutsch z fundacji Autonomia- zwraca uwagę właśnie na to święto ONZ, bowiem ma na celu uświadamiać o trudnej sytuacji dziewczynek i młodych kobiet na całym świecie. Budowany jest międzypokoleniowy dialog, którego celem jest wypracowanie strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji, z którymi zmierzają się Dziewczynki.
Dziewczynki od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i że liczy się głównie ich wygląd. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Nie są uczone, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. Przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają z przysługujących im praw i możliwości. W odpowiedzi na problem, Agata Teutsch z fundacji Autonomia, pomysłodawczyni Dziewczyńskiego Centrum Mocy, postanowiła przeciwdziałać dyskryminacji dziewczynek:
„Chcemy, by dziewczynki miały w końcu swoje własne miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbędą się poczucia wstydu i bezradności, docenią swoje ciało, nauczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, będą przełamywać ograniczenia, nauczą się jak budować zdrowe relacje, odnajdą przyjaźnie na całe życie, zyskają wspierające je otoczenie, nauczą się samoorganizować i współpracować. Codziennie. Razem. W realu. Dziewczyńskie Centrum Mocy to stałe, fizyczne miejsca tworzone dla i przez dziewczynki i dziewczyny.”
Zbuduj z nami Dziewczyńskie Centrum Mocy i wspieraj Dziewczynki → https://zrzutka.pl/z/dziewczynskie-centrum-mocy[Opis…
Opublikowany przez Fundacja Autonomia Środa, 10 października 2018
„To takie miejsce, o którym wiele z nas marzyło w dzieciństwie, albo marzy teraz dla innych: córek, sąsiadek, uczennic, sióstr, kuzynek, bratanic, siostrzenic, nieznanych ale spotykanych na osiedlu” – dodaje Justyna Krawczyk, z fundacji Autonomia.
Startujemy z Dziewczyńskim Centrum Mocy! Na początek gwarantujemy sześć wydarzeń w jego ramach! Chcesz zobaczyć, czym…
Opublikowany przez Fundacja Autonomia Wtorek, 9 października 2018
Każda z dziewczynek „na start” weźmie udział w 8 tygodniowym programie empowermentowym. Będą się odbywały m.in. takie zajęcia jak: warsztaty WenDo, warsztaty na temat zgody/consentu, cyrkowe, wspinaczkowe, z kodowania, napraw rowerowych, majsterkowania, ogrodnictwa, upcyklingu i DIY. Marzą nam się zajęcia z Polskiego Języka Migowego dla wszystkich. To będzie też przestrzeń dla wszystkich osób, dla których ważne jest wspieranie dziewczyn, równości i wolności. Z uruchomienia pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy skorzystają tez lokalne społeczności z całego kraju – dzięki specjalnemu programowi dla liderek – inicjatorek takich miejsc w innych miejscowościach. Uważamy, że każda dziewczynka i dziewczyna ma prawo do takiego miejsca. Szczególnie, jeśli ma w życiu wyjątkowo „pod górkę” z powodu tego, że jest jakoś inna, z powodów ekonomicznych albo prawnych, z powodu sytuacji rodzinnej. Dlatego udział w zajęciach w Dziewczyńskim Centrum Mocy będzie nieodpłatny dla dziewczynek, a miejsce ma być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówią inicjatorki.
Opublikowany przez Fundacja Autonomia Wtorek, 25 września 2018
Czy takie miejsce jest potrzebne? Organizatorki przedstawiają fakty:
- nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy,
- 61% dziewczynek uważa się za zbyt grube choć tylko 6 % ma nadwagę,
- dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona,
- niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego,
- minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej.
Dziewczyńskie Centrum Mocy to inicjatywa oparta na społeczności i jej zasobach, na więziach i solidarności! Pokażmy, że naszą społeczność stać na stworzenie takiego miejsca. Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy w Polsce, powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy Dziewczyńskie Centra Mocy w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście – w całym kraju.
Dziewczyńskie Centrum Mocy to inicjatywa oparta na społeczności i jej zasobach, na więziach i solidarności! Pokażmy, że naszą społeczność stać na stworzenie takiego miejsca. Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy w Polsce, powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy Dziewczyńskie Centra Mocy w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście – w całym kraju.
Fundacja Autonomia jest niezależną, nie nastawioną na zysk, organizacją pozarządową zajmującą się przede wszystkim edukacją i działalnością społeczną zmierzającą min do powstrzymania nietolerancji, dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne lub narodowe, wiek, stopień sprawności
Ruszamy w Paradzie w San Diego
? San Diego Pride za nami! Pride Parade w San Diego w Kalifornii pod hasłem "Persist the Pride" ze wspaniałym plaktem (tęczowa góra i wspinający się na nią zespół). Ceremonia wręczenia nagród za działalność na rzecz równości i sprawiedliwości. Wspaniała, interaktywna i mobilizująca do działania wystawa poświęcona historii ruchu LGBTQI+ w San Diego. Forum dotyczące sytuacji osób LGBTQI+: w szczególności osób trans w Turcji, Wietnamie, Francji, Izraelu, Pakistanie i Bułgarii. Miasteczko festiwalowe. Spotkania z osobami działającymi w organizacjach i instytucjach świadczących szerokie wsparcie dla osób LGBTQI+, m.in. z Liat Wexler z Center for Community Solutions. Spotkanie z prawniczką Ginger Jacobs, która prowadzi sprawy osób LGBTQI+ starających się o azyl. To wszystko (a nawet więcej!) wydarzyło się w ciągu ostatnich kilku dni w trakcie mojej wizyty studyjnej w ??Ponieważ w międzyczasie okazało się, że polskie władze chcą ścigać organizatorów marszu w Częstochowie za użycie wizerunku Orła Białego na tęczowej fladze, postanowiłyśmy_liśmy jako międzynarodowa grupa wyrazić swoje poparcie dla Częstochowy. Zdobyłam także zdjęcie dyrektora Pride Parade w San Diego z napisem "We support Częstochowa Pride Organisers" ("Wspieramy organizatorki_ów Marszu Równości w Częstochowie").Co w tym kontekście interesujące, na otwarciu Festiwalu w San Diego wyświetlono wielką flagę USA i został odśpiewany hymn. /AgataChcecie więcej? Śledźcie naszą stronę, a najlepiej kliknijcie na Obserwowanie -> Wyświetlaj najpierw. Już niedługo kolejne wieści ze Stanów! 🙂 Zajrzyjcie też do komentarzy, tam dowiecie się więcej o wspomnianych wydarzeniach. [Film przedstawia rozpoczęcie Pride Parade w San Diego w Kalifornii. Ruszamy my, uczestniczki_cy International Visitor Leadership Program z transparentem o treści (tłum. z angielskiego): "Rada dyrektorek_ów Pride w San Diego wita nasze_ych gościnie_ści ze Światowego Forum Pride". Mamy też kilka flag osób transpłciowych i tęczowe parasole. Osoba mówiąca do mikrofonu informuje, że jesteśmy z IVLP i z jakich państw pochodzimy.]
Opublikowany przez Fundacja Autonomia Piątek, 20 lipca 2018
Szczegółowe informacje o organizatorach wydarzenia, znajdują się TUTAJ
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS