25 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. W Polsce co 2-3 dni zgłaszane jest policji zaginięcie dziecka, które nie skończyło siedmiu lat, dwoje dzieci w wieku 7-13 lat zgłaszanych jest prawie codziennie.
Przyczyn zaginięć dzieci i młodzieży jest wiele. W przypadku dzieci najczęściej jest to chwila nieuwagi rodzica, podczas której dziecko się oddala. Najmłodsze dzieci nie są w stanie ocenić niebezpieczeństw, przewidzieć konsekwencji tego, co robią. Częstą przyczyną zaginięć młodych ludzi są ucieczki. Młodzież ucieka z rozmaitych powodów. Zwykle wtedy, kiedy problemy, z którymi się zmaga (w domu, w szkole, z rówieśnikami, z rodzicami), przerastają go.
Fundacja ITAKA zajmuje się m.in. profilaktyką zaginięć dzieci i młodzieży. Od 2009 roku działa bezpłatny, całodobowy numer 116 000 skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko. Mogą na niego także dzwonić rodzice zaginionych dzieci, nastolatki, które uciekły z domu oraz wszystkie inne osoby, które zetknęły się z problemem zaginięcia dziecka lub nastolatka i mogą pomóc w jego odnalezieniu. Fundacja od lat prowadzi również programy profilaktyczne „Nie uciekaj” i „Opiekuj się dzieckiem”.
W związku z Obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja przygotowała następujące wydarzenia:
1) Program profilaktyczny: Ruszył program profilaktyczny „JAŚ W LESIE”, którego celem jest zapobieganie zaginięciom dzieci w terenie otwartym. Kierowany jest do małych dzieci, nauczycieli i ich rodziców. Celem projektu jest nauczenie dziecka odpowiednich zachowań, które podczas zagubienia w terenie otwartym mogę zapewnić mu bezpieczeństwo i przyczynić się do szybkiego odnalezienia przez dorosłych.
2) Event profilaktyczny w Krakowie: Wydarzenie poświęcone było tematyce zaginięć dzieci. Wolontariusze Fundacji rozdawali zainteresowanym materiały promocyjne i broszury oraz specjalne bransoletki dla dzieci z numerem 116 000 – Telefonem w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka. Będziemy rozmawiać z dorosłymi i dziećmi jak zapobiegać takiej sytuacji. Wydarzenie odbyło się 24 maja.
3/ Konkurs literacki dla młodzieży w ramach akcji „Nie uciekaj”: Konkurs został przeprowadzony w szkołach licealnych, w klasach o profilu policyjnym. Ponad 40 uczniów napisało reportaż na temat ucieczki nastolatków z domu pt. „Droga bez powrotu”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem ucieczek z domu, rozwijanie empatii, informowanie o niebezpieczeństwach wiążących się z ucieczkami, a także o alternatywnych sposobach radzenia sobie z problemami. Inicjatorzy chcą zachęcić licealistów – przyszłych policjantów do refleksji nad tematem ucieczek z domu, spojrzenia na sytuację ucieczki z wielu perspektyw: młodego człowieka, który uciekł, jego bliskich, otoczenia społecznego. Trzy pierwsze miejsca będą nagrodzone nagrodami rzeczowymi.
Więcej informacji na temat zaginionych osób i informacji, które mogą pomóc je odnaleźć znajduje się na stronach Fundacji ITAKA – http://zaginieni.pl. Informacje o tym jak uchronić dziecko przed zaginięciem są dostępne na stronie prowadzonej przez Fundację ITAKA www.opiekujsiedzieckiem.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS