Dzieci w polskich szkołach do nauki potrzebują podręczników, zeszytów, długopisów, kredek, flamastrów, linijek, cyrkli, komputerów i szeregu innych, niezbędnych pomocy edukacyjnych. Dzieciom z Rwandy do nauki muszą wystarczać ręcznie wykonywane plansze z liści.
Fundacja ADRA Polska, we współpracy z białostockimi szkołami i Teatrem Arkadia, jest organizatorem akcji „Dzieci – dzieciom, szkoła – szkole”. Celem wydarzenia jest zbiórka przyborów szkolnych oraz materiałów edukacyjnych dla dzieci w Rwandzie. Dary dla dzieci można przynosić do 15 stycznia 2011 r.
Rwanda – w wyniku wojny domowej w 1994 roku – uległa prawie całkowitemu zniszczeniu. Szacuje się, że śmierć poniosło wtedy blisko 800.000 ludzi, czyli blisko 20% ludności państwa. Wydarzenia te nazwane zostały przez ONZ „holocaustem drugiej połowy XX wieku”. Kraj nie ma żadnych bogactw naturalnych, a jego gospodarka opiera się w 90% na przydomowych gospodarstwach rolnych, które produkują żywność głównie na własne potrzeby.
Szansą państwa na odbudowę jest inwestycja w naukę młodych pokoleń. Szacuje się jednak, że blisko 400.000 spośród dzieci w wieku szkolnym ma utrudniony dostęp do edukacji lub nie podejmuje jej w ogóle.
Problemem w Rwandzie, oprócz permanentnego braku jakichkolwiek pomocy szkolnych, są również ich bardzo wysokie ceny, uniemożliwiajże przeciętnemu rodzicowi ich zakup dla dziecka. Ich ceny, przy niewspółmiernie niższych zarobkach, są wyższe niż w Polsce.
Fundacja ADRA zbiera przybory szkolne oraz pomoce dydaktyczne, które następnie zostaną przekazane do konkretnych szkół w Rwandzie. Kampania jest prowadzona wśród szkół białostockich. Mogą do niej przyłączyć się również osoby z całej Polski dzwoniąc pod numer: 704 607 400 (koszt połączenia to 8,12 zł + 22% VAT) lub też przekazując środki pieniężne – szczegółowe dane znajdują się na stronie fundacji.
Zbierane przedmioty mogą być używane, w dobrym stanie. Potrzebne są wszystkie rodzaje pomocy szkolnych: ołówki, kredki, długopisy, zeszyty, bloki rysunkowe, pędzelki, farby, ale również drobny sprzęt sportowy, proste instrumenty muzyczne, elementarze do nauki języka angielskiego, gry edukacyjne czy ogólnorozwojowe oraz zabawki.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach
-
29.04.2022
Polonez na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego
-
28.04.2022
Saype przy wsparciu Lavazzy stworzył gigantyczne dzieło w sercu Wenecji