18-19 maja w Centrum Nauki Kopernik odbył się „Sektor 3.0” – konferencja poświęcona wykorzystaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe.
Podczas inauguracji konferencji prof. Anna Giza – Poleszczuk, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, nakreśliła problematykę związaną z hasłem przewodnim konferencji HumanTech.Oba światy – ludzki i technologiczny – płynnie się przenikają, a na Sektorze próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim stopniu są od siebie zależne oraz co zrobić, by te zależności wykorzystać w najlepszy możliwy sposób. Profesor mówiła też m.in. o tym, że jeśli chodzi o wykorzystanie rozwiązań technologicznych przez instytucje, sektor publiczny ma problem z wprowadzaniem nowych technologii, natomiast sektor społeczny ma bardzo utrudnione zadanie w zakresie promocji takich rozwiązań.
W wydarzeniu (pierwszego dnia w Centrum Nauki Kopernik, drugiego – w siedzibach instytucji, organizacji i firm wspierających konferencję), zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wzięło udział ponad 600 osób z całej Polski a transmisję online na żywo obserwowało ponad 1,5 tys. osób – głównie członków organizacji pozarządowych z kilkudziesięciu miejscowości, a także przedstawiciele biznesu, administracji publicznej i świata nauki. Podczas wydarzenia wręczono nagrodę PAFW – Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0” o wartości 40 tysięcy złotych, która trafiła do warszawskiej Fundacji TUS. Fundacja ta stworzyła pierwszą w Polsce internetową bazę miejsc przystosowanych dla osób niepełnosprawnych dostępną pod adresem www.niepelnosprawnik.pl. Niepełnosprawnik pomaga osobom z niepełnosprawnościami znaleźć usługi blisko domu i obecny jest w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu.
W wystąpieniu „Człowiek w erze cyfrowej – bliższy czy dalszy?” futurysta i pisarz science – fiction Karl Schroeder z Kanady przedstawił swoją koncepcję zależności pomiędzy relacjami międzyludzkimi a postępem technologicznym. George Hedon, twórca największego festiwalu kreatywności i nowych technologii Pause Fest organizowanego w Australii opowiedział o tym,w jaki sposób nowoczesne technologie i rozwój cyfrowy może korelować z kreatywnością, pobudzać do kreatywnego myślenia oraz rozbudzać ukryte talenty, które być może nie ujawniły by się bez ich udziału.
Pierwszego dnia odbyło się równolegle 18 seminariów, wśród wiodących tematów znalazły się m.in.: „Kryzysy w Internecie”, „Współpraca z influencerami”, „Technologie w służbie zysku”, czy „Jak cię widzą w Internecie?”. Odbyły się także pokazy nowych technologii, m.in. robotów czy też aplikacji służących do nauki pierwszej pomocy.
Partnerem głównym wydarzenia była firma Intel, a technologicznymi firmy Orange i Microsoft. Partnerem wspierającym była firma Uber. Patronem konferencji było również Ministerstwo Cyfryzacji. Wydarzenie wpisuje się w cele Szerokiego Porozumienia na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych. Konferencję wspierało także Centrum Nauki Kopernik.
„Sektor 3.0” to jeden z elementów programu „Nowe Technologie Lokalnie” – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem programu jest promocja wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych przez organizacje pozarządowe, w szczególności na poziomie lokalnym.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS