W ramach kampanii „Droga Wolna! od absurdów” odbył się rajd na odcinku 130 km z Ministerstwa Infrastruktury do Manufaktury w Łodzi. Tę trasę pokonali w ponad ponad 3 godziny, dlatego, że jechali zgodnie z przepisami.
W rajdzie, którego organizatorem była łódzka Manufaktura wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, eksperci i dziennikarze zajmujący się polskimi drogami. Najtrudniejszym zadaniem było ciągłe śledzenie znaków i poszukiwanie skrzyżowań, które znosiły niekiedy absurdalne ograniczenia prędkości. Rajd wzbudził też niemało kontrowersji u innych kierowców, którzy podróżowali tego dnia z Warszawy do Łodzi. Za rajdowymi, jadącymi zgodnie z przepisami szybko tworzył się sznur kilkunastu samochodów. Nie obyło się bez trąbienia.
Pierwszym absurdem na trasie był ponadgodzinny wyjazd z Warszawy. Gigantyczny korek skończył się dopiero w Jankach. Średnia prędkość: 11 kilometrów na godzinę. W miejscowości Stara Wieś obok siebie stoi znak ograniczający prędkość do 70 kilometrów na godzinę i elektroniczna tablica, wyświetlająca ograniczenie do… 50 kilometrów. – Zapytam moich kolegów co mieli na myśli stawiając te znaki – zadeklarował Andrzej Maciejewski, uczestnik rajdu i rzecznik GDDKiA w jednej osobie. Marek Ćwiek, Dyrektor Operacyjny Manufaktury zauważył, że na 440 kilometrze krajowej ósemki stoi fotoradar pomimo dozwolonych na tym odcinku 100 km/h. Efekt: kierowcy w panice zwalniają do 70 km/h powodując poważne zagrożenie.
Jacek Gabara, Członek Zarządu Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych i Spedytorów w Łodzi był bardziej stanowczy – Największym absurdem jest brak autostrady łączącej dwie tak duże aglomeracje – mówił nie kryjąc zdenerwowania. Kolejne absurdy to ograniczenie do 50 km/h w okolicy Rogowa. Zabudowania miejscowości się kończą, droga jest prosta, a odwołania ograniczenia brak. W Brzezinach zawodnicy napotkali kolejne efekty nadgorliwości drogowców: 3 następujące po sobie oznaczenia obszaru zabudowanego bez odwołania poprzednich.
Na mecie, uczestników przywitał wiceminister infrastruktury Radosław Stępień, który wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej wnioski z przejazdu. Wszystkie absurdy wyłowione przez uczestników rajdu zostaną przekazane Ministrowi Infrastruktury i dyrekcji GDDKiA. Instytucje te zobowiązały się je usunąć.
Strona kampanii: www.drogawolna.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS