Hacker kojarzy się wielu osobom z komputerowym włamywaczem/złodziejem i taką definicję „hackrestwa” zazwyczaj propagują media. Tymczasem, jak wyjaśnia Eric S. Raymond w swoim tekście „Jak zostać hackerem”, włamywaczami są krackerzy, w przeciwieństwie do hackerów, którzy zdecydowanie się od nich odcinają.
Hackerzy tworzą specyficzną kulturę, w ramach której programują dla „wspólnego dobra”, a świat zawdzięcza im rozwój sieci, World Wide Web i systemy operacyjne. Ludzi tych łączy pasja tworzenia, udoskonalania, rozwiązywania problemów, ciągłego kształcenia swoich umiejętności. I chociaż o hackerach mówi się zazwyczajw kontekście programowania – Eric S. Raymond przekonuje, że hackerem można zostać w każdej dziedzinie.
Fascynacja kulturą hackerską popycha ludzi na całym świecie do tworzenia grup, w których wspólnie realizują hackerski styl życia. Taka grupa powstała także w Polsce. Hackerspace jest przestrzenią stworzoną dla osób kreatywnych, których łączy pasja tworzenia utrzymana właśnie w duchu hackerskim. Wspiera w realizacji interdyscyplinarnych projektów, służy wymianie wiedzy i narzędzi umożliwiających pracę nad wdrażaniem w życie rozmaitych pomysłów. Aby przyłączyć się do grupy należy zapoznać się z jej celami, zapisać na listę mailingową i uiścić miesięczną składkę. Pieniądze są zbierane na wynajem lokalu, który posłuży za siedzibę Hackerspace.
Członkowie Hackerspace spotykają się dwa razy w tygodniu: we wtorki wirtualnie i w czwartki na żywo, w Warszawie. – Każdy z nas jest twórcą. Niezależnie od tego, czym dokładnie zajmujemy się, lubimy działać, tworzyć, bawić się rzeczami i wykorzystywać je na nowe sposoby – mówi Łukasz Anwajler, jeden z członków projektu.
O ostatnich przedsięwzięciach grupy można było posłuchać w trakcie marcowej edycji PechaKucha Night Warsaw. Warszawscy hackerzy opracowali m.in. specjalną rękawiczkę, która pełni rolę klawiatury dla tych, którzy pracują tylko 1 ręką, tani i mobilny puk-skaner – zrobiony z drewna i aparatów cyfrowych, pracują również nad uruchomieniem tanich programów edukacyjnych w Polsce, we współpracy z inicjatywą One Laptop per Child.
Hackerspace jest otwarta na wszystkich ludzi, a zwłaszcza tych, którzy interesują się informatyką, elektroniką, sztuką, mechaniką i innymi pokrewnymi dziedzinami umożliwiającymi twórczą ekspresję.
Na świecie istnieje prawie 300 oficjalnych Hackerspace’ów, ich spis dostępny jest tutaj.
A.Koim
Nazwa projektu:
Hackerspace
Zasięg (kraj/kraje):
Polska + Międzynarodowy
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie