Depresja powraca… w kampaniach społecznych
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja zajmuje obecnie czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, a do roku 2020 zajmie pierwszą pozycję. Na świecie choruje na nią ponad 350 mln ludzi.
Według sondażu CBOS’u z października 2018 roku depresja dotknęła już 10 procent dorosłych Polaków, a trzech na stu choruje na nią obecnie. Nic dziwnego, że coraz więcej kampanii społecznych porusza bądź nawiązuje do tematu depresji i są to akcje o bardzo odmiennym charakterze – my przyglądamy się trzem z nich:
1. Już za kilka dni – 4 czerwca 2019 roku – ruszy najdłuższy charytatywny bieg sztafetowy w Polsce. Rozpocznie się na Kasprowym Wierchu, a zakończy na Helu. To ponad 900 kilometrów, które według wstępnych założeń mają zostać pokonane w 96 godzin. Inicjatorem kampanii jest Bank BNP Paribas. Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji będzie prowadzony przez 16 utytułowanych lekkoatletów. Jest wśród nich Patrycja Bereznowska, biegaczka długodystansowa, dla której Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji stanowi element przygotowania do startu w najtrudniejszym ultramaratonie świata, Badwater w Dolinie Śmierci. Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu. Z osobistego doświadczenia wiem, jak trudno poradzić sobie, gdy cierpi na nią bliska osoba oraz jak wiele osób ukrywa lub nie chce przyjąć do wiadomości, że problem dotyczy także jej. Wraz z innymi biegaczami mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę na ten problem – mówi Patrycja Bereznowska.
Chociaż bieg Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji jest prowadzony przez profesjonalistów, dołączyć mogą do niego także amatorzy, pokonując dystans 5 lub 10 kilometrów przy specjalnie wyznaczonych na trasie punktach. Start w biegu wiąże się z przekazaniem datku na Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji. Ostatnie badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie. Sport poprawia nastrój, obniża ciśnienie, stabilizuje wagę i poprawia działanie układu krwionośnego. To najtańszy i najskuteczniejszy lek – mówi Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Cały dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na działalność stowarzyszenia. Sztafetę będzie można śledzić za pośrednictwem relacji live na stronie akcji. Więcej informacji na temat biegu oraz szczegółową mapę trasy można znaleźć na stronie www.podajzmiane.pl.
2. Często sami chorzy wstydzą się mówić o swojej przypadłości. Ponad 75% Polaków (badania Synergion, grudzień 2017) uważa depresję za chorobę wstydliwą, coś, co się ukrywa przed innymi. Takie nastawienie społeczeństwa okazuje się barierą dla osób chorych w podjęciu leczenia. Dlatego też kampania społeczna Ministerstwa Zdrowia DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz stawia sobie za cel zmianę samego nastawienia do choroby.
Kampania DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz walczy ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję. Dostarcza rzetelnej wiedzy o chorobie a przede wszystkim buduje świadomość jej uleczalności. Uświadamia, że depresja nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania, a pozytywny przekaz jest tu elementem kluczowym. Poza ekspertami kampanię wspierają osoby, które same doświadczyły depresji. Jedną z nich jest Amelia Gruszczyńska, nastolatka, która doświadczyła depresji młodzieńczej. Swoje doświadczenia postanowiła wykorzystać, zakładając portal „Porcelanowe Aniołki”, pomagający nastolatkom zmagającym się z depresją oraz ich rodzinom.
Choć kampania DEPRESJA. Rozumiesz – Pomagasz adresowana jest do całego społeczeństwa, to jej twórcy zwracają się przede wszystkim do osób z bliskiego otoczenia tych, którzy są szczególnie narażeni na depresję. Są to m.in. rodzice, nauczyciele, pedagodzy szkolni, lekarze, położne, mężowie, dzieci opiekujące się rodzicami w wieku senioralnym, czy personel domów opieki. Przygotowane dla nich materiały, m.in. broszury i ulotki informacyjne, materiały edukacyjne, rozbudowana strona internetowa wyleczdepresje.pl, a także kampania w mass mediach pomogą im rozpoznać objawy depresji i pomóc.
3. Depresja stała się również tematem kolejnej odsłony kampanii billboardowej autorstwa Galerii Rusz. Galeria Rusz to najdłużej na świecie działająca galeria billboardowa. Funkcjonuje już od 20 lat, co daje ponad siedem tysięcy dni ze sztuką oraz ponad pięćset artystycznych billboardów.
Galeria działa obecnie na pięciu bilbordach: dwóch w Toruniu i trzech w Warszawie. Więcej informacji o Galerii Rusz można znaleźć na stronach: http://www.galeriarusz.art.pl oraz http://www.facebook.com/GaleriaRusz.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę
-
07.09.2024
We wrogim domu
-
06.09.2024
Roztopiony lód to nic fajnego
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym