13 lipca br. minister Boni po raz drugi spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowym, aby omówić kierunki zmian w przepisach o zbiórkach publicznych.
Spotkanie było przełomowe – minister zgodził się z głównym postulatem organizacji – wyłączenia wpłat na konto z rygorów zbiórki publicznej i zawężenia pojęcia zbiórki publicznej do ofiar w gotówce i darów w naturze zbieranych w przestrzeni publicznej.
– Dzisiejsze ustalenia w pełni konsumują postulaty zgłaszane od kilku lat przez środowisko organizacji pozarządowych. Nowe ramy prawne dają nadzieję na uwolnienie ofiarności publicznej i rozwój filantropii indywidualnej – mówi Magdalena Pękacka z Forum Darczyńców. – Przyjęcie nowych rozwiązań pozwoli na klarowne rozróżnienie pomiędzy pozyskiwaniem darowizn od osób indywidualnych (obywatel może odliczyć je od podatku) a faktyczną zbiórką publiczną, która z definicji jest anonimowa i niepoliczalna w momencie jej ofiarowywania. – dodaje Paweł Bronikowski z Fundacji Anioły Filantropii.
– Chcemy liberalizacji systemu zbiórek publicznych, modelu, który umożliwiałby ich łatwe prowadzenie i przejrzystość dla obywateli. Należy przesunąć rolę państwa tak, aby tworzyło ramy organizacyjne dla zbiórek i dbało o bezpieczeństwo w realnej przestrzeni fizycznej. – powiedział Michał Boni. Postulaty przekazane ministrowi przez organizacje oraz ustalenia z piątkowego spotkania będą podstawą do stworzenia projektu założeń do nowej ustawy o zbiórkach publicznych.
Boni podsumował dziesięć punktów z dyskusji, które będą stanowiły wytyczne do prac nad projektem:
- Powstanie nowa ustawa o zbiórkach publicznych.
- W nowej ustawie zbiórką publiczną będzie zbieranie gotówki i darów w naturze w przestrzeni publicznej.
- Zbiórki publiczne prowadzone będą na cele pożytku publicznego.
- Podmiotami uprawnionymi do prowadzenia zbiórki publicznej będą osoby prawne oraz komitety społeczne.
- Wniosek o pozwolenie zostanie zastąpiony zgłoszeniem zamiaru prowadzenia zbiórki.
- Zgłoszenie będzie odbywać się drogą elektroniczną.
- Powstanie ogólnodostępny elektroniczny rejestr zbiórek na portalu przygotowanym przez administrację publiczną.
- Podmioty prowadzące zbiórkę zobowiązane będą zobowiązane do jej publicznego rozliczenia (informacja o zebranych środkach i ich przeznaczeniu) na ww portalu.
- Za niedopełnienie ustawowego obowiązku upublicznienia rozliczenia nałożone zostaną sankcję.
- Sprawdzona zostanie zgodność nowych regulacji z innymi obowiązującymi przepisami, przygotowane ewentualne zmiany w innych przepisach, zastosowane odpowiednio długie vacatio legis, aby nie utrudniać działalności organizacji.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpoczyna prace nad założeniami do nowej ustawy, w które włączeni zostali przedstawiciele dotychczasowego Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSW, odpowiedzialnego za kwestie zbiórek publicznych. Projekt założeń będzie gotowy w następnych tygodniach. Minister publicznie obiecał, że zostanie on szeroko skonsultowany.
Organizacje czekają na obiecany projekt w nadziei, że będzie on zgodny z piątkowymi ustaleniami. – To właściwy kierunek zmian. Rolą państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa prowadzenia zbiórki w przestrzeni publicznej, a także zagwarantowanie obywatelom dostępu do informacji o prowadzonych zbiórkach i ich wynikach. Środki pozyskiwane przez organizacje inną drogą podlegają ścisłej kontroli, są raportowane i przede wszystkim samym organizacjom zależy, żeby darczyńcy wiedzieli jak zostały spożytkowane – komentuje Ewa Kulik-Bielińska z Forum Darczyńców.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
22.09.2023
#LasySięLiczą w całej Polsce. Zaproszenie na święto lasu 23-24 września
-
11.09.2023
Narodowy Dzień Sportu 2023 już 17 września
-
07.09.2023
13 EKO wiat AMS na nowej linii tramwajowej w Krakowie
-
04.09.2023
Startuje konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki
-
04.09.2023
„Książka za worek śmieci” – ruszyła XXI edycja akcji
-
31.08.2023
Rusza RakReaton, czyli wyzwanie, w którym liczy się pomaganie