Nietypowa ankieta towarzyszy kampanii realizowanej z okazji Dnia Uchodźcy. Każdy z odbiorców ma szansę się zastanowić co jest lepszym wyjściem: śmierć czy gwałt i tortury?
Co minutę, osiem osób zostawia dorobek życia, by uciec przed wojną, aresztowaniem lub terrorem. Wybory, przed którymi stawia ich los są zawsze wyborami mniejszego zła. Jedna rozdzielona przez wojnę rodzina, to i tak o jedną za dużo – informuje na swojej stronie internetowej United Nations High Commissioner for Refugees (Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców) z okazji obchodzonego 20 czerwca Dnia Uchodźcy. Kampania pt. „No one chooses to be a refugee” (Nikt nie wybiera bycia uchodźcą) ma zachęcić odbiorców do refleksji i uświadomić, że stanie się wygnańcem nigdy nie jest dobrowolne.
Seria plakatów obrazujących dramatyczne chwile z życia uchodźców miała uświadomić odbiorcom dramatyczne wybory przed jakimi stają uchodźcy. Niczym w standardowej ankiecie, przy każdym pytaniu pojawia się pole wyboru, w którym można postawić krzyżyk plus pytanie „What would you do?” (Co Ty byś zrobił?).
I tak, człowiek kryjący się w zaroślach dżungli, patrzy z ukrycia na armię prowadzącą znane mu osoby i musi wybrać: „Be forced into an army that is killing your people?” (Być wcielonym do armii, która zabija twoich pobratymców) lub „Risk death trying to escape?” (Zaryzykować utratę życia, próbując uciec). Ojciec tulący dzieci w zniszczonym bombardowaniem miasta domu musi zdecydować: „Stay and risk your lives in the conflict?” (Zostać i ryzykować życie swoje i bliskich w sytuacji konfliktu?) lub „Flee and risk kidnap, rape, torture or worse?” (Uciekać ryzykując porwanie, gwałt, tortury albo coś gorszego?). W końcu, kobieta w ciąży siedząc z pozostałymi dziećmi w łodzi, musi podjąć dramatyczną decyzję: „Face death in a war zone?” (Zmierzyć się z śmiercią w strefie wojny) lub „Escape, but leave loved ones behind” (Uciec, zostawiając ukochanych za sobą).
UNHCR pomaga ludziom, którzy ryzykując życiem uciekli przed okrucieństwami wojny. Zadaniem organizacji jest zapewnianie im bezpieczeństwa i perspektyw na lepsze życie w nowym kraju pobytu, a także promowanie tolerancji i zrozumienia sytuacji uchodźców wśród ludzi na całym świecie.
Natalia Ożegalska
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.01.2025
Świat się nie zawali
-
15.01.2025
Nie do zastąpienia
-
14.01.2025
Między bajki włożyć
-
13.01.2025
Literówka
-
10.01.2025
Gnicie mózgu
-
10.01.2025
Zły Mikołaj