Co dwunasty mieszkaniec Ziemi (500 milionów osób) choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, a większość nie jest nawet tego świadoma – wynika z raportu opublikowanego przez World Hepatitis Alliance (WHA), międzynarodową organizację przeciwdziałającą zapaleniom wątroby. WHA wraz z ponad 200 innymi stowarzyszeniami pacjentów z 55 krajów świata – także Polski – zorganizowała kampanię "Czy ja jestem tym 12-tym?". Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na problem tej groźnej choroby, która co roku zabija około 1,5 mln ludzi.
W Polsce instytucją nadzorującą przebieg akcji jest Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" oraz firma Roche Polska. W ramach polskiej kampanii pod nazwą "Być może Ty? Zbadaj się – Zostań w grze" na kilkudziesięciu polskich uczelniach organizatorzy rozdawać będą specjalnie przygotowane ulotki i gadżety. W ramach obchodzonego 19 maja Światowego Dnia Walki z Zapaleniem Wątroby, zorganizowanych zostanie kilka konferencji prasowych i wystaw plenerowych. Wszystko po to, aby uświadomić społeczeństwu, jak wielkim i nieznanym problemem są przewlekłe wirusowe zapalenia wątroby typu C i B.
Jedna z wystaw przedstawiać będzie portrety osób zakażonych HCV. Zamiast twarzy na zdjęciach umieszczone będą jednak małe lustra, w których każdy widz będzie mógł się przejrzeć. – Chcemy, aby każdy przechodzień mógł się utożsamić z prezentowanymi osobami, które są w różnym wieku, różnej płci i zajmują się różnymi profesjami oraz mają różnorodne hobby – tłumaczą przedstawiciele "Prometeusza".
Wystawę będzie można obejrzeć:
– w Warszawie, na ul. Krakowskie Przedmieście, przy wejściu na teren Uniwersytetu Warszawskiego od 19 do 31 maja 2008 r.;
– w Krakowie, na placu Wolnica od 31 maja do 12 czerwca;
– w Poznaniu, na placu Adama Mickiewicza od 13 do 27 czerwca;
– w Gdańsku, na Targu Węglowym od 28 czerwca do 12 lipca.
Sieć Super-Pharm – Partner akcji – będzie dystrybuować ulotki informacyjne na temat zakażenia HCV. Patronat naukowy nad kampanią objęła Polska Grupa Ekspertów HCV oraz Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
W Polsce lecznictwo wirusowego zapalenia wątroby wymaga wielu ulepszeń. Najgorsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku, gdzie czas oczekiwania na leczenie wynosi średnio 8-10 lat. Wielu mieszkańców Wrocławia czy Wałbrzycha po prostu go nie doczekuje.
– Poprzez kampanię "Czy ja jestem tym 12-tym?" i działania podjęte na całym świecie 19 maja 2008 chcemy, by instytucje związane z ochroną zdrowia bardziej zaangażowały się w walkę z WZW typu B i C – mówi Charles Gore, prezes World Hepatitis Alliance. – Uważamy, że jeśli nie zwiększy się społeczna świadomość problemu, nie uda nam się zmniejszyć liczby zgonów z powodu chorób wątroby, którym można by zapobiec. WZW typu B i C powinny być traktowane dokładnie tak samo jak HIV/AIDS, malaria czy gruźlica, a walka z nimi powinna stanowić jeden z milenijnych celów Światowej Organizacji Zdrowia.
Strona międzynarodowej kampanii (w ośmiu różnych wersjach językowych): www.aminumber12.org oraz polskiej: www.wzwc.pl
Źr: PAP
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem