W tym domu każdy może z powodzeniem zastępować źródła energii. Brzmi nieco futurystycznie?
Podczas wystawy zorganizowanej przez CIVA (Międzynarodowe Centrum Urbanistyki, Architektury i Krajobrazu) we współpracy z grupą architektów elii pokazano, jak połączyć interes indywidualny z interesem globalnym. Zaprezentowany „aktywny” dom jest konstrukcją postawioną na dachu w Brukseli. Pozwala rzeźbić sylwetkę na 12 różnych sposobów – w końcu popularne teraz jest spędzanie godzin na siłowni, by być zdrowym i wysportowanym. Organizacja wpadła więc na pomysł przeprowadzenia eksperymentu, który pozwoli powiązać nawyk częstej gimnastyki z inną, na pozór nie mającą związku sferą: oszczędzaniem energii.
Nazwa konstrukcji JF-Kit jest nawiązaniem do znanej guru zdrowego stylu życia- Jane Fondy. Pomysłodawcy akcji chcieli w ten sposób pokazać, że zdrowy tryb życia ma wiele wymiarów, także ekologiczny.
W ramach eksperymentu określono i opisano cztery poziomy zrównoważonego rozwoju, które są potrzebne do wdrożenia pomysłu:
1. Poziom miejski oparty na replikacji całego modelu, dzięki taniemu i lekkiemu systemowi budowania.
2. Niższy poziom architektoniczny, który pozwoli na takie zaprojektowanie domów, by można było przekształcać aktywność fizyczną na źródło energii.
3. Kolejny poziom ekonomiczny, który polega na opracowaniu procedur odliczania „wyrobionej” energii od podatków, swoistych „hipotek energii”, jak określili to pomysłodawcy.
4. Ostatni poziom, społeczno-kulturowy, ma na celu przede wszystkim promowanie niekonwencjonalnego rozwiązania wśród społeczności i zachęcanie do ćwiczeń.
W filmie promocyjnym sympatyczny, umięśniony mężczyzna wykonuje ćwiczenia, które jednocześnie stanowią napęd dla całej konstrukcji „aktywnego domu”. Pokazano także, w jaki sposób samodzielnie wykonać sprzęt pozwalający łączyć przyjemne z pożytecznym.
Jedno rozwiązanie rzeźbi mięśnie, pozwala zaoszczędzić pieniądze i wpływa dobroczynnie na środowisko. Być może wizję, która teraz brzmi nieco jak science fiction, uda się urzeczywistnić i wprowadzić na masową skalę.
Małgorzata Osowska
Nazwa projektu: elii JF-Kit House
Zasięg: Bruksela
Autor: CIVA, elii
Data: 8.06.2012- 23.09.2012
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
18.10.2024
Gdy znika dziecko, gubi się cała rodzina
-
26.09.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
11.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
23.07.2024
Nie wszystko co „eco” jest eco
-
12.06.2024
Żyję z HIV – poznaj ich historie