Czech nie wie, kto pomaga mu w domu
W domu młodego Czecha sprzątaniem zajmuje się traktowana przez niego z pogardą obywatelka Ukrainy, która na koniec zaskakuje go swoją znajomością matematyki. W kraju swojego pochodzenia była nauczycielką.
"Víte, kdo Vám doma uklízí?" (Wiesz, kto sprząta Twój dom?) – pytają nadawcy kampanii o tym samym tytule i otwierają burzliwą dyskusję na temat sytuacji imigrantów, a konkretniej imigrantek, u południowo-zachodniego sąsiada Polski. Czechy, bo o nich mowa, od połowy lat 90-tych przeżywają prawdziwe oblężenie przez obcokrajowców ze Wschodu. Większa część tej grupy to kobiety, w ubiegłym roku w liczbie ponad 26 tysięcy, które najmują się u czeskich rodzin jako pomoc domowa. Jak sugeruje spot, zrealizowany na zlecenie Praskiego Stowarzyszenia do spraw Integracji i Migracji (Sdružení pro Integraci a Migraci), ich położenie nie jest najlepsze. Celem akcji jest poprawienie warunków zatrudnienia w tym sektorze, ale również walka o poszanowanie usług tego typu oraz godności kobiet, które je świadczą. Z przeprowadzonych wywiadów środowiskowych wynika, że szczególnie ta grupa zatrudnianych narażona jest na nadużycia ze strony pracodawców. Najczęstszym z nich są zaniżone wynagrodzenia, nie płacenie za nadgodziny oraz kłopoty z otrzymaniem zgody na dni wolne od pracy. Zdarzają się również poważniejsze wykroczenia, takie jak przemoc psychiczna, napastowanie seksualne czy maltretowanie.
Kampania porusza ważny problem, któremu należy się publiczna uwaga, jednak nasuwają się wątpliwości, czy robi to w sposób właściwy. Oparta na prostej i stereotypowej dychotomii zły pracodawca-bezbronna imigrantka, nie tylko zniekształca obraz tych dwóch grup społecznych, ale stawia między nimi mur. Najlepiej świadczą o tym reakcje bezpośrednio zaangażowanych w problem internautów, które pełne są obopólnego poczucia niesprawiedliwości i wzajemnej agresji. Nawiązanie do wykształcenia sprzątaczki zaś może sugerować, że szacunek należy jej się wyłącznie ze względu na nie. Mimo dobrego hasła, które skłania do życzliwego przyjrzenia się zatrudnianej osobie oraz uzupełnienia akcji o ulotki zawierające praktyczne informacje dla imigrantów, całość nie wypada bardzo przekonująco.
Więcej informacji na temat kampanii oraz praktyczne porady dla cudzoziemców znaleźć można na stronie www.migrace.com.
Marta Reutt
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem