Czas na dojrzałą pomoc
1 października, w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, po raz szósty ruszyła ogólnopolska kampania społeczna "Hospicjum to też życie". Biorące w niej udział 103 hospicja z całego kraju organizować będą w październiku i listopadzie koncerty, dni otwartych drzwi i inne wydarzenia propagujące opiekę hospicyjną. Szczególnym celem tegorocznej edycji kampanii jest zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób w wieku emerytalnym.
Celem Fundacji Hospicyjnej jest pokazanie Polakom, czym są hospicja, komu i w jaki sposób pomagają, ale też – pokazanie jak każdy może pomóc im i ich podopiecznym.
W tegorocznej edycji szczególny nacisk położony jest na zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób, które mają już za sobą okres pracy zawodowej. Jak informują organizatorzy z doświadczeń hospicjów wynika, że osoby w wieku emerytalnym mają bardzo dużo do zaoferowania hospicjom. Dodatkowo praca na rzecz innych może być dla nich cennym uzupełnieniem luki powstałej po przejściu na emeryturę, usamodzielnieniu się dzieci lub śmierci bliskiej osoby. Dla hospicjów wolontariusz w dojrzałym wieku to wolontariusz, który angażuje się na dłużej, posiada cenne doświadczenie zawodowe i życiowe, a także ma sporo wolnego czasu.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w tym roku przez PBS DGA dla Fundacji Hospicyjnej najczęstszym powodem nieangażowania się w wolontariat hospicyjny jest brak takiej propozycji (20% Polaków). 18% społeczeństwa nie jest w stanie przebywać w towarzystwie osób umierających, a dla 17% barierą jest brak umiejętności przydatnych w hospicjum.
Organizatorzy kampanii chcą rozwiać wątpliwości i gorąco zapraszają do włączenia się w działalność hospicjów. Wolontariat hospicyjny to różnorodna praca. Do bezpośredniego kontaktu z chorymi i ich bliskimi wolontariusze dochodzą stopniowo, zwykle dopiero w trakcie kilkumiesięcznego kursu medycznego, po szkoleniu z psychologiem i wielu rozmowach z pracownikami hospicjum i bardziej doświadczonymi wolontariuszami. Jak przekonują – prawie każdy posiada umiejętności, które przydadzą się w hospicjum. Oczywiście, bardzo cenni są dla hospicjów wolontariusze z doświadczeniem medycznym, ale brak takiego doświadczenia w żadnym stopniu nie przeszkadza w tym, żeby pomagać hospicjum i osobom chorym.
Większość tych wydarzeń odbędzie się 10 października, w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej. Tego dnia wszystkie hospicja biorące udział w kampanii „Hospicjum to też Życie” włączą się w międzynarodową akcję „Głosy dla Hospicjów” i zorganizują koncert, podczas którego propagować będą opiekę hospicyjną. W dotychczasowych koncertach występowali już m.in. Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Raz Dwa Trzy, Lao Che i Renata Przemyk.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.05.2022
Największe w Polsce wydarzenie odpowiedzialnego biznesu już 25 maja
-
12.05.2022
„Druh znaczy przyjaciel” – Dem zaprojektował polsko-ukraiński słowniczek dla dzieci
-
11.05.2022
Dzień bez Śmiecenia — inauguracja letniej edycji Operacji Czysta Rzeka
-
10.05.2022
Gazeta.pl i Ukrayina.pl licytują słynne znaczki pocztowe z podpisami bohaterów Ukrainy
-
06.05.2022
Muzeum Narodowe w Warszawie i AMS pokazują sztukę w przestrzeni miasta
-
03.05.2022
Ruszyły zgłoszenia do Effie Awards 2022. Szykują się zmiany w kategoriach