Co czwarty senior rezygnuje z jedzenia z powodów finansowych
Co czwarty senior rezygnuje z jedzenia z powodów finansowych – to jeden z najbardziej alarmujących wniosków z raportu Fundacji Biedronki przeprowadzonego wśród jej podopiecznych. Odmawiają sobie mięsa, świeżych owoców, masła. Co druga osoba starsza cierpi także z powodu samotności, która prowadzi do depresji i lęków.
Wsparcie dla 11 tysięcy seniorów
W odpowiedzi na niepokojące dane Fundacja Biedronki, we współpracy z Caritas Polska oraz Caritas diecezjalnych, po raz ósmy uruchamia program „Na codzienne zakupy”. Dzięki tej pomocy starsze osoby będą mogły kupić produkty, których potrzebują.
W ramach programu ponad 11 tysięcy samotnych i potrzebujących seniorów otrzyma przedpłacone karty na zakupy o wartości 230 zł miesięcznie. Środki można wykorzystać przez dziesięć miesięcy w sklepach sieci Biedronka. Łączny budżet edycji na 2025 rok przekroczy 25 mln zł. – „Dzięki tej karcie mogę kupić lepsze mięsko, owoce czy jogurty. To wielkie bezpieczeństwo – nie muszę się martwić, że nie będziemy mieli co jeść” – mówi pani Basia, 73-latka opiekująca się niepełnosprawnym synem.
Seniorzy, którzy nie mają nikogo
Do programu „Na codzienne zakupy” trafiają osoby w trudnej sytuacji życiowej – często już po latach funkcjonowania w trybie przetrwania. To seniorzy, którzy zmagają się z narastającymi problemami zdrowotnymi, społecznymi i finansowymi. Zazwyczaj są już pod opieką instytucji takich jak MOPS czy Caritas, ale wsparcie, które otrzymują, pozwala im jedynie przetrwać – nie zmienia ich sytuacji w dłuższej perspektywie.
Beneficjenci programu są najczęściej samotni – aż 70% z nich prowadzi jednoosobowe gospodarstwa domowe. Ponad 65% ocenia swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły, a 76% zgłasza trudności z poruszaniem się. Co druga osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, najczęściej w stopniu umiarkowanym lub znacznym. 30% nie ma nikogo, na kogo pomoc mógłby liczyć – ani w codziennych obowiązkach, ani w sytuacjach kryzysowych.
Część z nich zmaga się z depresją – czasem zdiagnozowaną i leczoną, częściej niestety niezauważoną. Dla wielu proszenie o pomoc to przełom – wcześniej barierą była wstydliwość lub przekonanie, że trzeba radzić sobie samemu. W programie Fundacji Biedronki po raz pierwszy mogą doświadczyć nie tylko wsparcia materialnego, ale także zainteresowania i troski drugiego człowieka.
Towarzystwo i emocjonalne wsparcie
Oprócz pomocy finansowej seniorzy mają możliwość spotlania z wolontariuszami. Karty przekazywane seniorom stają się pretekstem do spotkania i rozmowy. W program zaangażowanych jest ponad 4000 wolontariuszy i 1200 Parafialnych Zespołów Caritas.
Dla wielu beneficjentów to jedyny moment, kiedy mogą z kimś porozmawiać. – Jestem samotna, jak ktoś przyjedzie, to od razu się uśmiecham – mówi pani Ela, 64-latka mieszkająca w trudnych warunkach, która straciła jedynego syna. Właśnie takie spotkania mają siłę zmieniać codzienność – przynoszą uśmiech, wzmacniają poczucie godności i przypominają, że ktoś o nich pamięta. To właśnie wsparcie emocjonalne bywa dla wielu seniorów najważniejszą formą pomocy, jakiej doświadczają.
oprac. Karolina Sendal
zobacz także
-
20.06.2025Wydarzenia
AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca
-
19.06.2025Wydarzenia
Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”
-
16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR
Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja
-
13.06.2025Wydarzenia
Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać
-
12.06.2025Kampanie
Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?
-
11.06.2025Kreacje / printy
Po stronie mocy korników