Carrefour Polska rozpoczął w Warszawie instalacje automatycznych butelkomatów, w ramach których sieć będzie odbierała od klientów 3 frakcje odpadów objętych ruszającym z dniem 1 stycznia 2025 roku systemem kaucyjnym. Celem inicjatywy jest jak najszybsze aktywne włączenie Polaków w odzysk surowców wtórnych i ułatwienie im dostępu do punktów zwrotu zużytych opakowań w całym kraju.
Mimo że prace legislacyjne dotyczące finalnego kształtu systemu kaucyjnego w Polsce nadal trwają, na rynku pojawiają się kolejne inicjatywy, których celem jest przygotowanie Polaków na nowe prawo oraz zmiana ich dotychczasowych przyzwyczajeń w zakresie postępowania z odpadami, takimi jak plastik, szkło czy aluminium. Najnowszą z nich jest instalacja w warszawskich sklepach Carrefour maszyn pozwalających na zwrot zużytych butelek plastikowych, aluminiowych puszek po napojach oraz szklanych butelek zwrotnych.
Automatyczne butelkomaty zaczynają pojawiać się zarówno w hipermarketach należących do sieci, jak i mniejszych sklepach, takich jak supermarkety czy sklepy osiedlowe. Carrefour posiada w naszym kraju ponad osiemset sklepów i działa niemalże w każdym formacie rynkowym. Sieć jest również znaczącym producentem, bo w swojej ofercie ma już ponad cztery tysiące produktów pod marką własną. Oznacza to, że zgodnie z nową ustawą, jej obowiązkiem będzie nie tylko odbiór opakowań po napojach od klientów, naliczanie i wypłacanie kaucji, ale także zbieranie opakowań po produktach wprowadzonych do obrotu.
– Instalacja maszyn służących odbiorowi zużytych opakowań w naszych warszawskich sklepach to kolejny krok w kierunku uruchomienia przez Carrefour Polska pełnoprawnego, zgodnego z wymogami ustawy systemu kaucyjnego jeszcze w tym roku – mówi Sylwester Mroczek, Menedżer Działu Rozwoju Formatów i Konceptów Handlowych. – Naszym celem jest z jednej strony przygotowanie naszych sklepów do aktywnego uczestnictwa w nowym systemie, ale także edukacja polskiego społeczeństwa na temat korzyści płynących ze zwrotu opakowań kaucyjnych. Stworzyliśmy humorystyczną nazwę PETfur dla naszych butelkomatów, aby trafiać z tym przekazem również do młodego pokolenia, które jest jedną z największych grup konsumujących napoje w opakowaniach PET. Od blisko trzech lat prowadzimy testy różnych modeli tego systemu w różnych formatach naszych sklepów. Mamy wypracowane know-how, które teraz stopniowo będziemy skalować na całą sieć. Już dzisiaj jesteśmy gotowi przyjmować sto procent szklanych butelek zwrotnych od klientów, a obecnie skupiamy się na dopracowaniu modelu postępowania z PET i aluminium. Pracujemy nad tym, aby Carrefour wyróżniał się na tle innych sklepów odbierających opakowania, nie tylko jakością i wygodą klientów, ale szybkością obsługi oraz pozytywnymi doświadczeniami zakupowymi – dodaje Sylwester Mroczek.
Carrefour jest jedną z pierwszych sieci handlowych w Polsce, która rozpoczęła przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego. Już w grudniu 2020 roku rozpoczęła w swoich warszawskich sklepach ręczną zbiórkę szklanych butelek zwrotnych bez konieczności okazywania dowodów ich zakupu i wypłacając klientom pełną kaucję w bonach płatniczych. Do dziś Carrefour odebrał już ponad 45 milionów butelek szklanych od klientów.
W styczniu 2023 roku firma rozszerzyła swoje przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego i wspólnie z EKOPunkt Organizacją Odzysku Opakowań uruchomiła w dziesięciu hiper- i supermarketach w województwie śląskim automatyczną zbiórkę opakowań po napojach. W jej ramach Carrefour rozpoczął przyjmowanie od klientów zużytych opakowań plastikowych oraz aluminiowych, płacąc za każdą sztukę 15 groszy i przekazując klientom środki te w postaci e-bonów.
Natomiast w marcu 2024 roku sieć zaprezentowała pierwszy w Polsce produkt, który spełnia wszystkie wymogi nowej ustawy. Jest to woda mineralna produkowana pod marką własną Carrefour i oferowana w plastikowym opakowaniu 0,5 litra. Etykieta butelki została wyposażona w dwuwymiarowy kod zgodny ze standardem GS1, który dostarcza znacznie więcej informacji o produkcie oraz danych istotnych w łańcuchu dostaw i obiegu opakowań zwrotnych. Na etykiecie butelki znajdują się również informacje dotyczące wysokości kaucji, operatora systemu kaucyjnego, a także zalecające, by nie zgniatać opakowań i zwracać je tak, aby kaucję odzyskać.
oprac: Dorota Chrobak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
05.09.2024
Inni czynią świat innym
-
04.09.2024
Żołnierzyki
-
03.09.2024
Dodatkowe tysiąc kroków dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 15%
-
03.09.2024
Highway to Hell*
-
02.09.2024
Strefa wojny czy przeciętny dom?