Blaszany Oświęcim z miejskim logo
Brama Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu, ale zamiast szyldu „Arbeit macht frei” – hasło „Bieda marsz do kontenerów”. Za nią rząd mieszkalnych kontenerów oraz tekst nawiązujący formą i liternictwem do kampanii organizowanych przez Urząd Miejski w Poznaniu: „Poznań. Wiemy jak rozwiązywać problemy socjalne i mieszkaniowe”. Takim plakatem poznańscy anarchiści protestują przeciwko miejskim planom budowy osiedli kontenerów socjalnych, do których mają być eksmitowani tzw. trudni lokatorzy czyli osoby uporczywie niepłacące czynszu oraz zagrażające innym.
Plakaty z „poznańskim Oświęcimiem” przykuły uwagę mediów lokalnych i krajowych. Przedstawiciele gmin żydowskich zareagowali oburzeniem na wykorzystanie na plakacie symbolu Holocaustu – napisu nad bramą obozu zagłady w Auschwitz. Urzędnicy miejscy nie komentowali kontrowersji związanych z treścią i formą plakatu, zwrócili jednak uwagę, że czcionka i znaki używane przez miasto są prawnie chronione i nie powinny być używane bez zgody urzędu miasta.
Kampanię w całości stworzyła i zrealizowała poznańska Federacja Anarchistyczna. Marek Piekarski z FA w wypowiedzi dla portalu epoznan.pl tłumaczy: – Plakat jest formą zaznaczenia pewnych problemów w mieście, którymi Poznań nie chce się chwalić sam.
W kontekście medialnego wzburzenia związanego z wykorzystaniem symbolu Holocaustu zaznacza, że nie uważa by było to posunięcie zbyt radykalne. – Patrząc na pomysł urzędników, jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, gdy byliśmy kilkadziesiąt lat temu, podczas obecności Niemców na naszych ziemiach – mówi Piekarski. – Już za miesiąc będziemy świadkami wprowadzenia w życie systemowego wykluczenia pewnej grupy ludzi ze społeczeństwa – zapewnia. Poprzez nawiązanie do Auschwitz nie chcemy oczywiście nikogo urazić, ale to najlepszy sposób na to, by obudzić społeczeństwo znajdujące się w letargu.
Federacja Anarchistyczna to istniejąca od 1988 polska organizacja grup anarchistycznych. Dąży do „stworzenia samorządnego społeczeństwa tworzonego na zasadzie dobrowolności”, propaguje anarchizm, walczy z przejawami społecznej nierówności i niesprawiedliwości, którą łączy z funkcjonowaniem systemu kapitalistycznego i państwowego. Poznańska grupa FA sprzeciwia się polityce władz lokalnych na wielu płaszczyznach w tym aktywnie sprzeciwia się planom budowy osiedli kontenerów socjalnych poprzez organizację pikiet, demonstracji i kampanii społecznych.
Jarosław Pucek z Zarządu Lokalowych Zasobów w rozmowie z epoznan.pl zapewnił, że o ile pogoda będzie sprzyjająca, już w marcu br. zostanie postawionych 10 pierwszych kontenerów, w których zamieszka łącznie 100 osób.
M.Świejkowski
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie