BIG JUMP 2022 – dołącz i ratuj rzeki!
Europejska akcja BIG JUMP to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne. Jego twórcom zależy na budowaniu więzi z przyrodą. W całej Europie – tego samego dnia i o tej samej godzinie – wchodzimy do rzek, strumyków, jezior i mórz, aby wyrazić swoje zaangażowanie w ich ochronę. Pływamy, brodzimy i manifestujemy swoje poparcie dla czystych i naturalnych rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. W tym roku BIG JUMP odbędzie się 10 lipca (niedziela) o godzinie 15.00.
Kto może przyłączyć się do BIG JUMP? Symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które są zagrożone regulacją i betonowaniem, może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Organizatorzy akcji zapraszają rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, słowem wszystkich, dla których rzeki są ważne. BIG JUMP to akcja społeczna, która może przybierać różnorodne formy – pikniku, spływu kajakowego, happeningu czy rodzinnej wycieczki nad wodę. Wszystko w ramach szerokiej współpracy ponad podziałami dla dobra przyrody i społeczności lokalnych.
Jak ważna jest dla ludzi i przyrody woda przekonywać nikogo nie trzeba – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora Big Jump w Polsce. – Trzeba natomiast przypominać, że przyszłość naszych rzek i Morza Bałtyckiego jest także w naszych rękach, świadomych obywatelek i obywateli. Od mojej i twojej postawy konsumenckiej, ekologicznej i politycznej zależy np. czy fundusze rządowe i samorządowe zostaną przeznaczone na betonowanie rzek czy ich renaturalizację. Nie możemy zostawiać tak ważnych dla naszej przyszłości decyzji tylko w rękach polityków i technokratów walczących o fundusze i wpływy.
Ten rok jest szczególny dla polskich rzek – zauważa Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki. – Za chwilę rząd przyjmie plany gospodarowania wodami w dorzeczach Odry i Wisły. Co szczególnie niepokoi Koalicję Ratujmy Rzeki to zaplanowane na wielką skalę regulacje rzek i dziesiątki nowych zbiorników. Zamiana rzek w kanały nie tylko szkodzi przyrodzie, ale przede wszystkim ludziom, bo pogłębia suszę i zwiększa zagrożenie powodziowe. Zamiast lać beton do rzek, Wody Polskie powinny inwestować w naturalną retencję, która jest trwalsza i odporna na zmiany klimatu.
Fundacja WWF po raz kolejny przyłącza się do tej niezwykłej inicjatywy, ponieważ wciąż widzimy, jak bardzo rzeki potrzebują zwrócenia naszych oczu w ich kierunku – dodaje Karolina Kukielska z Fundacji WWF Polska. – Wciąż podejmowane są bezsensowne i kosztowne decyzje, wpływające destrukcyjnie na ekosystemy rzeczne np. pod pozorem prac utrzymaniowych. Staramy się teraz o przywrócenie populacji niezwykle cennego gatunku jesiotra ostronosego do polskich rzek, a ma on szansę na odrodzenie tylko w swobodnie płynących, zdrowych rzekach.
DOŁĄCZ DO BIG JUMP W WARSZAWIE:
W stolicy wydarzenie rozpocznie się 10 lipca, godz.14.30 na plaży nad Wisłą (na wysokości Płyty Desantu). Punktualnie o godz. 15.00 wchodzimy do Wisły. Jak co roku, BIG JUMP odbywa się we współpracy ze Stołecznym WOPR.
DOŁĄCZ DO BIG JUMP W KRAKOWIE:
10 lipca o godz. 15.00 chętni mogą również wejść do Wisły w Krakowie przy stopniu Przewóz, by pokazać, jak infrastruktura żeglugowa pozbawia nas wody.
W Polsce BIG JUMP jest organizowany i koordynowany przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network oraz partnerami – Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Kolektywem Siostry Rzeki i Koalicją Czas na Odrę.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
06.10.2024
Po prostu się rusz!
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
02.10.2024
Pomarańcza