„Nie daj się zrobić w jajo” – apeluje warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Komendą Stołeczną Policji. Wielkanocna odsłona cyklicznej kampanii „Nie daj się złowić” potrwa do Niedzieli Wielkanocnej. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi pasażerów na większą aktywność kieszonkowców w przedświątecznym okresie.
Zarząd Transportu Miejskiego, we współpracy z Wydziałem Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Stołecznej Policji, przygotował kilka rad, których wprowadzenie w życie utrudnia kieszonkowcom okradanie ludzi. Według nadawcy, należy nosić przy sobie tylko niezbędną gotówkę, nie pokazywać zawartości portfela, nie nosić portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania lub w tylnej kieszeni spodni, a torebkę trzymać zamkniętą przed sobą.
Plakaty ostrzegające pasażerów przed kieszonkowcami zostaną umieszczone na stacjach metra i w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Jednocześnie w pojazdach komunikacji miejskiej będą emitowane spoty przypominające zasady bezpiecznego podróżowania środkami transportu publicznego.
Liczba zgłoszonych kradzieży w środkach komunikacji miejskiej systematycznie spada. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku odnotowano 210 kradzieży, co oznacza 19-proc. spadek w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. W grudniu 2013 roku liczba kradzieży w środkach komunikacji miejskiej spadła o 26 proc.
Mniejsza liczba kradzieży kieszonkowych w środkach transportu publicznego jest, zdaniem ZTM, wynikiem systematycznie prowadzonych kampanii edukacyjnych, coraz większej liczby pojazdów wyposażonych w monitoring oraz regularnych akcji prowadzonych na mieście przez funkcjonariuszy Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji.Zgodnie z danymi z grudnia 2013 roku, wszystkie pociągi SKM, prawie 61 proc. autobusów, blisko 39 proc. pociągów metra oraz ponad 26 proc. tramwajów było wyposażonych w system monitoringu. Funkcjonariusze Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego, w ramach walki z kradzieżami kieszonkowymi, często pracują w cywilnych strojach. Dzięki temu, że są nierozpoznawalni, udaje im się skuteczniej zatrzymywać sprawców kradzieży.
Organizatorzy akcji podają przykłady złapanych w ten sposób kieszonkowców. Henryk K. przesiadał się z autobusu do autobusu przyglądając się damskim torebkom, co zwróciło uwagę stołecznych wywiadowców. Został zatrzymany, gdy ukradł rosyjskiej turystce z torebki telefon komórkowy. Andrzej C. przez dłuższy czas obserwował osoby na przystankach autobusowych i tramwajowych w okolicach Dworca Centralnego. Następnie wsiadł za pasażerką do tramwaju linii 25 i wyjął z jej torebki przewieszonej przez ramię portfel. Policjanci zatrzymali go tuż po wyjściu z tramwaju. Zajęciem Romualda B. i Przemysława R., znanych stołecznym funkcjonariuszom policji, było jeżdżenie tam i z powrotem tramwajami na odcinku rondo Dmowskiego – plac Bankowy. W końcu wypatrzyli łatwy łup w postaci plecaka śpiącego współpasażera. Mężczyźni tuż po opuszczeniu pojazdu zostali ujęci przez policjantów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
08.11.2024
Pokolenie Z na rynku pracy. Najnowszy raport OLX Praca
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie